Według niego, Politechnika Warszawska ma obecnie bardzo dobry punkt wyjścia do przyjęcia i stopniowego wdrażania strategii. - Mamy 32 tys. studentów, 950 doktorantów, ponad 2,5 tys. nauczycieli akademickich, 20 wydziałów, 28 kierunków studiów, 143 doktoraty i 31 habilitacji w ostatnim roku, setki grantów, tysiące publikacji, dziesiątki patentów - wymieniał. Podkreślił też, że w liczącym się rankingu "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" Politechnika Warszawska jest najlepszą uczelnią techniczną oraz czwartą uczelnią akademicką w Polsce.
W przemówieniu inauguracyjnym minister nauki Barbara Kudrycka podkreśliła, że "ma pełną świadomość, że Politechnika Warszawska jest najlepszą uczelnią techniczną w kraju" i - jak podkreśliła - "liczy na to, że będzie ona liderem w komercjalizacji badań naukowych".
Jak zapowiedziała, w listopadzie resort "otworzy szeroką dyskusję na temat komercjalizacji badań (...), czyli na takim przetwarzaniu naukowych osiągnięć w bezpośrednie wdrożenia i technologie, by Polska stała się krajem innowacyjności i technologicznego postępu". Dodała, że w szczególny sposób zależy jej na udziale w tym przedsięwzięciu naukowców z politechniki.
Podczas inauguracji odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz promocje doktorskie. Medalem Politechniki Warszawskiej uhonorowany został prymas senior, kardynał Józef Glemp. Wykład inauguracyjny pt. "Lotnictwo w XXI wieku" wygłosił prof. Alan Epstein z Massachusetts Institute of Technology. Z kolei wieczorem zaplanowano koncert w wykonaniu zespołów muzycznych Politechniki Warszawskiej.
W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes PAN prof. Michał Kleiber, prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy Woźnicki i przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, poseł PO Andrzej Smirnow.pap, ps