Pilotażowy projekt edukacji w internecie na temat historii holokaustu i niemieckiego obozu Auschwitz inauguruje Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformowała Agnieszka Juskowiak z muzeum. Zajęcia on-line rozpoczną się 25 listopada. Udział w nich jest bezpłatny. MCEAH adresuje go w szczególności do nauczycieli, studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Blok tematyczny poświęcony historii holokaustu obejmuje dwie lekcje: "Holokaust - problemy terminologiczne i interpretacyjne" oraz "Antyjudaizm i antysemityzm - przyczyny pośrednie Zagłady". - W przyszłym roku planujemy rozszerzenie programu poświęconego historii zagłady - powiedziała Juskowiak.
Blok tematyczny dotyczący historii Auschwitz zawiera cztery lekcje: "Rozbudowa Auschwitz w latach 1940-1944", "Warunki egzystencji w obozie Auschwitz", "Grupy więźniów w obozie Auschwitz" oraz "Załoga SS". - Lekcje zawierają wstęp historyczny, fragmenty relacji byłych więźniów, fotografie i dokumenty archiwalne, przykłady sztuki obozowej, a także ćwiczenia dydaktyczne. Ich autorami są specjaliści z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - opisywała Juskowiak.
MCEAH to instytucja, która prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Istnieje od 27 stycznia 2005 roku. Pod aktem założycielskim podpisało się ponad dwustu byłych więźniów. Obecnie Centrum prowadzi szereg zajęć skierowanych do młodzieży szkolnej, studentów i nauczycieli. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne. Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, a KL Auschwitz II -Birkenau dwa lata później. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innej narodowości.PAP, arb