To bezprecedensowa akcja - podkreślił Paweł Zienowicz ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska - odpowiadającego za serwis Wikipedia w Polsce. Zienowicz zaznaczył, że wprawdzie "zdarzało się wcześniej, że grupa naukowców podejmowała się edytowania Wikipedii, jednak nie mówili o tym otwarcie". W jego opinii, jest to dowód na to, że polscy naukowcy zaczynają akceptować Wikipedię jako źródło informacji.
Zdaniem socjologa i medioznawcy prof. Kazimierza Krzysztofka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, "skoro ludzie najczęściej korzystają z Wikipedii, trzeba się pogodzić z faktem i przyczynić do tego, aby stała się platformą kumulującą zbiorową mądrość, a nie kolektywną ignorancję, co zarzucano wcześniej Wikipedii". Według prof. Krzysztofka, "Wikipedia wygrała i w przyszłości będzie gromadzić wiedzę coraz bardziej ekspercką, choć jako projekt wolontariacki nigdy jej w pełni nie zastąpi".
Przypominając, że internet stał się w dzisiejszych czasach podstawowym źródłem informacji, specjalista dr Zalewski podkreślił, że na ten fakt naukowcy "nie powinni się obrażać", lecz go zaakceptować i starać się poprawić jakość gromadzonej tam wiedzy. Każdy użytkownik internetu może zostać autorem hasła w Wikipedii. - Podejmując się tego zadania, godzimy się na ryzyko, że nasze hasła mogą zostać uzupełnione o treści, które mogą być napisane błędnie - zaznaczył dr Zalewski. - Nie wymagamy, aby informacje dodawały wyłącznie uznane w świecie nauki osoby, lecz kładziemy nacisk na podawanie źródeł informacji - mówił Zienowicz. - W encyklopedii drukowanej jest na odwrót: tworzonych przez autorytety haseł nie można zweryfikować, ponieważ ich autorzy nie podają źródła informacji - dodał.
Zienowicz przyznał, że zdarzają się dowcipy lub celowo wprowadzone błędne informacje. Wikipedia usunęła jednak wszystkie akty wandalizmu i zabezpieczyła się przed nowymi, wprowadzając kontrolę edycji haseł dokonanych przez autorów niezalogowanych. Polskie zasoby Wikipedii, liczące 765 tys. haseł, należą do najobszerniejszych na świecie. Większe są tylko bazy w angielskiej, niemieckiej i francuskiej wersji językowej. W języku polskim dziennie dodawanych jest od kilku do kilkuset nowych haseł. W tym roku Wikipedia obchodzi 10 rocznicę powstania.
PAP, arb