W podobnym duchu współpracy między narodami wypowiedział się prezydent Niemiec Christian Wulff. - Uniwersytet Wrocławski jest przykładem współpracy w Europie, a wymiana doświadczeń naukowych jest filarem stosunków polsko-niemieckich - stwierdził Wulff. Według niego, wrocławskie uczelnie wyższe bardzo dobrze współpracują z zagranicznymi placówkami, a najlepszym przykładem jest wymiana młodzieży. Prezydent Niemiec podkreślił również współpracę z lwowskimi uczelniami i wiążące je tradycje z Uniwersytetem Wrocławskiem. - Wrocław jest przykładem współpracy i otwartości - mówił. W tym kontekście nawiązał do wspieranej przez Polskę koncepcji Partnerstwa Wschodniego. - Ukraina, wschodni sąsiad UE, powinna zbliżyć się do Europy poprzez współpracę społeczną i gospodarczą - przekonywał prezydent Niemiec.
Podczas uroczystości nadano dwa doktoraty honorowe Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyróżnieni zostali niemiecki historyk prof. Norbert Conrads oraz prawnik prof. Leszek Kubicki. Wręczono także statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej, które przyznawane są m.in. za wkład w pojednanie polsko-niemieckie. Otrzymali je: Olga Krzyżanowska - lekarz, działaczka społeczna i polityk, członkini rady Fundacji Batorego, prezes Stowarzyszenia Pamięci Narodowej oraz Wolfgang Thierse - polityk SPD, wiceprzewodniczący Bundestagu (w latach 1998-2005 przewodniczący).
Jubileusz 200-lecia Uniwersytetu we Wrocławiu związany jest z rozkazem gabinetowym króla Fryderyka Wilhelma III z 3 sierpnia 1811 r., na mocy którego połączono Akademię Leopoldyńską, składającą się z dwóch wydziałów: teologii katolickiej i filozofii, z założonym w 1506 r. Uniwersytetem we Frankfurcie nad Odrą, zwanym Viadriną. Nowa uczelnia miała pięć wydziałów - największym był wydział filozofii, który obejmował zarówno nauki humanistyczne, jak i przyrodnicze. Rozkaz z 1811 r. uważa się za moment utworzenia pruskiego uniwersytetu państwowego - protoplasty dzisiejszego Uniwersytetu we Wrocławiu.
PAP, arb