Projekt ma połączyć studia lekarskie z dorobkiem uczelni w zakresie kształcenia w dziedzinie rehabilitacji. - Chcemy uczynić naszą specjalnością to, co jest związane z szeroko rozumianą rehabilitacją i medycyną sportu - mówi prorektor UJK. Chodzi o takie sprofilowanie działalności wydziału, które by korelowało z funkcjonowaniem w Kielcach kilku klubów sportowych w najwyższej klasie rozgrywek oraz z ich potrzebami w zakresie ochrony zdrowia i kondycji zawodników. Zdaniem władz UJK, ten kierunek rozwoju uczelni wpisuje się w strategię działań władz regionalnych, które kształtują wizerunek Kielc jako miasta sportu, a region świętokrzyski promują jako obszar atrakcyjnej turystyki zdrowotnej.
Wydział Nauk o Zdrowiu UJK prowadzi kształcenie w zakresie pielęgniarstwa i położnictwa, fizjoterapii, a także organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia, pomocy społecznej, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i interwencji kryzysowej. UJK - największa w regionie świętokrzyskim uczelnia publiczna - zmienił w tym roku status z uniwersytetu humanistyczno-przyrodniczego na "klasyczny". Etapy rozwoju kieleckiej alma mater stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011).
Uniwersytet w Kielcach zatrudnia prawie 1770 pracowników, w tym ponad tysiąc nauczycieli akademickich - ok. 250 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 560 adiunktów i asystentów. Kształcą oni blisko 20 tys. studentów na siedmiu wydziałach, w ramach 35 kierunków obejmujących 150 specjalności.
zew, PAP