Podczas uroczystości w Pałacyku Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie gratulacje zwycięzcom konkursu składali: podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski, podsekretarz stanu w MEN Mirosław Sielatycki, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Ewa Synowiec i dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce Jacek Safuta. - To już dziewiąta edycja konkursu. Gdy przeprowadzany był po raz pierwszy Polska jeszcze była w Unii Europejskiej. Dziś jesteśmy pełnoprawnym, aktywnym członkiem Unii. Nadal jednak przed nami ogromna praca nad tym by dobrze zrozumieć naszą rolę w Unii Europejskiej, by w sposób właściwy korzystać z dobrodziejstw bycia w gronie tak uprzywilejowanym jak Unia. Wasza praca ten cel realizuje - mówił po laureatów konkursu Pomianowski.
W konkursie nagrodzono 24 osoby: 18 uczniów (pracujących w 3-osobowych zespołach) i 6 nauczycieli. Otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, pojadą też do Brukseli z wizytą studyjną w instytucjach europejskich. W kategorii gimnazjów I miejsce zajęły uczennice Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zespole Szkół w Widełce (woj. podkarpackie); II miejsce - uczennice z Publicznego Gimnazjum nr 41 im. Stefana Żeromskiego w Łodzi; III miejsce - uczennice z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Koźminku (woj. wielkopolskie).
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie (woj. mazowieckie); II miejsce - uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku (woj. warmińsko-mazurskie); III miejsce - uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie). - Ten konkurs jest wyjątkowy pod wieloma względami, ale najwięcej radości sprawiła nam możliwość goszczenia w naszych szkolnych murach bardzo ciekawych, ważnych osób. akie spotkania pokazują, że to, co robimy jest zauważane, docenione - mówiła dziękując w imieniu laureatów Olga Smułka ze szkoły w Garwolinie.
Konkurs "Moja szkoła w Unii Europejskiej - Powrót do szkoły" stanowi połączenie elementów dotychczas realizowanego od roku szkolnego 2002/2003 programu "Moja Szkoła w Unii Europejskiej" Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej oraz programu "Back to School (Powrót do szkoły)", realizowanego od kilku lat przez Komisję Europejską w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie organizatorem konkursu jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem konkursu jest aktywizacja młodzieży wokół aktualnych wydarzeń w Unii Europejskiej.
Konkurs składa się z dwóch etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego. W pierwszym młodzież musiała przygotować, pod kierunkiem nauczycieli, opracowanie - w dowolnej formie - jednego z zaproponowanych tematów, poświęconego wolontariatowi lub prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. W etapie ogólnopolskim zakwalifikowane szkoły będą miały za zadanie zaproszenie do szkoły wybranego z listy przygotowanej przez MSZ przedstawiciela instytucji europejskich lub posła do Parlamentu Europejskiego i sporządzenie sprawozdania dokumentującego wizytę w szkole. Gość dzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami i odpowiadał na pytania młodzieży dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej oraz perspektyw jej rozwoju. Szkoła mogła wybrać dowolną formę przeprowadzenia wizyty (np. debata europejska, akademia, lekcja europejska, wykład itp.).
is, PAP