Program przeznaczony jest dla pielęgniarek i położnych, absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, dwuletnich medycznych szkół zawodowych, dwuipółletnich oraz trzyletnich medycznych szkół zawodowych - posiadających świadectwo dojrzałości. Pierwszy nabór na studia odbył się w październiku 2008 r., a ostatni zostanie przeprowadzony w roku akademickim 2013/2014. Od początku realizacji do 31 marca 2012 r. studia rozpoczęło 24 251 osób, a zakończyło 17 793 osób.
Cholewka podkreśliła, że dzięki temu, iż Komisja Europejska w 2009 r. skróciła kształcenie pomostowe absolwentom liceów medycznych z pięciu do dwóch semestrów, z programu będzie mogło skorzystać o 10 tys. osób więcej (34 tys.). - Od początku jest ogromne zainteresowanie tym projektem; jest więcej chętnych niż miejsc - wyjaśniła Cholewka. - Projekt kończy się i to ostatnia możliwość ukończenia takich studiów bezpłatnie, więc spodziewamy się jeszcze większego zainteresowania - dodała.
W latach 2008-2011 w realizacji projektu uczestniczyło 68 uczelni posiadających akredytację Ministerstwa Zdrowia na realizację kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Są one wybierane w drodze przetargu. Koszt projektu to 180 mln zł. Ukończenie studiów prowadzi do uzyskania kwalifikacji zawodowych na poziomie umożliwiającym ich automatyczne uznanie w krajach Unii Europejskiej.
PAP, arb