Przedsięwzięcie ma honorować jednostki naukowe i przedsiębiorstwa z woj. śląskiego, które współpracując ze sobą w 2011 roku, wdrożyły innowacyjne rozwiązanie technologiczne bądź produkcyjne polegające na zbudowaniu, przetestowaniu i zademonstrowaniu produktu w wersji użytkowej lub wprowadzeniu produktu do sprzedaży.
"Poszukujemy nowych rozwiązań technologicznych"
- Konkurs ma na celu promocję idei współpracy pomiędzy sferą przedsiębiorstw i nauki w województwie śląskim oraz zachęcenie przedsiębiorstw i jednostek naukowych do wspólnego poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych i produkcyjnych – uściśliła Katarzyna Kowol z „Technoparku Gliwice”.
Partnerzy z jednostek naukowych i firm powinni, zgłaszając swoje propozycje, wskazać osobę lub osoby odpowiedzialne za powstanie i wdrożenie wskazywanego rozwiązania. Zgłoszenia będą oceniane dwuetapowo. W obu etapach kapituła konkursu oceniać będzie m.in. poziom innowacyjności wdrożonego rozwiązania, rolę i zakres współpracy przedsiębiorstwa i jednostki naukowej, a także wartość komercyjną efektu współpracy. Kapituła ma nominować trzech kandydatów do nagród.
Laureaci, prócz nagród finansowych dla osób odpowiedzialnych za wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, dostaną honorowe dyplomy „Innosilesia 2011”. Nagrodzone rozwiązania będą też promowane przez organizatorów konkursu jako dobre praktyki. Według gliwickiego samorządu, zgłoszenia do konkursu można składać w sekretariacie „Technoparku Gliwice” do 17 września. Szczegółowe informacje wraz z regulaminem i drukami zgłoszeniowymi umieszczono na stronie www.technopark.gliwice.pl.
Jury doceniło miejskie karmniki
W ostatniej edycji konkursu „Innosilesia” jury doceniło propozycje rozwiązujące problemy producentów z zalegającymi w magazynach odpadami materiałowymi. Przyznano dwie równorzędne nagrody – Marcie Szafraniec za projekt „Karmnika Miejskiego” (karmnika dla ptaków) oraz Agnieszce Kosek za projekt „PIXEL” (serii toreb, również z wersją męską).
Konkurs „Innosilesia 2011” jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. „Innosilesia” nie jest jedynym konkursem, w którym samorząd wojewódzki docenia innowacyjność regionalnych firm. W ramach konkursu Innowator Śląska nagradzane są najbardziej innowacyjne śląskie przedsiębiorstwa oraz instytucje sektora badawczo-rozwojowego. Przedsięwzięcie to współkoordynuje Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii przy Górnośląskiej Agencji Promocji Przedsiębiorczości.
ja, PAP