Wyobraźmy sobie… Tu stoi Szkoła Podstawowa w Dębskiej Woli, a 2 km dalej jest kopalnia, w której wydobywa się wapień metodą odkrywkową. Czy dzieci z tej szkoły, chciały „zapoznać się z praca górnika” albo „sprawdzić jak działa ta wielka maszyna”? Nic z tych rzeczy! Młodzi naukowcy zbadali, jak ta kopalnia zmienia ich środowisko. Jak wpływa na rośliny, wodę, zwierzęta, powietrze.
Projekt „Nasza kopalnia – nasze środowisko” wymagał od szkolnych badaczy by stali się wszędobylscy. Na szczęście dyrekcja kopalni wyraziła zgodę na pomiary na jej terenie. Na szczęście, bo młodzi w końcu przeprowadzili tam najprawdziwszą kontrolę! Temat badania brzmiał bardzo poważnie: „skuteczność działań prowadzonych przez Kopalnię Wapienia „Morawica” zapobiegających dewastacji środowiska naturalnego wywołanej działalnością wydobywczą na terenach wyrobisk eksploatacyjnych i rekultywowanych oraz przylegających do kopalni”. Dzieci nie zapomniały nie tylko o prześledzeniu zmian w ukształtowaniu terenu, ale sprawdziły także kwaśność deszczówki i poziom hałasu. Szkolny projekt prowadzony był tak drobiazgowo, jakby od tego zależała przyszłość „Morawicy”. Profesjonalne badania mają swoje prawa!
Co z tego wynikło? Przede wszystkim to, że młodzi ludzie nauczyli się abecadła rzetelnych badań. Że nie wystarczy sądzić, ale trzeba jeszcze sprawdzić, jaka jest prawda. Dorośli tak często o tym zapominają. Na szczęście mają się teraz od kogo uczyć.
Hasło przewodnie: Dzieci z Dębskiej Woli naprawdę wiedzą jak się żyje tam, gdzie mieszkają. Sprawdziły to dzięki badaniom naukowym!