Czym jest smog?
Słowo „smog” stanowi połączenie dwóch słów z języka angielskiego: „smoke”(dym) i „fog”(mgła). Jest zjawiskiem atmosferycznym powstałym w wyniku łączenia się mgły z dymem i spalinami. Powstaje na skutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych dla środowiska naturalnego związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz pyłów zawieszonych, a także rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Przyczyną powstawania tego zjawiska są między innymi tradycyjne elektrownie węglowe. Ich udział w pozyskiwaniu energii na naszym rynku sięga niemal osiemdziesięciu procent!
Wpływ smogu na nasze zdrowie
Niestety konsekwencje takiej polityki energetycznej mają negatywny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale również na zdrowie ludzi. Szkodliwość związków chemicznych oraz pyłów, które zawiera zjawisko smogu jest niebezpieczne w pierwszej kolejności dla dzieci, ludzi starszych, czy osób chorych na astmę. Katastrofalne skutki tego zjawiska, na dłuższą metę, uśmiercają jednak wszystkich, którzy znajdują się w jego obrębie. Tyle, że jest to śmierć powolna i niezauważalna gołym okiem.
Z całą pewnością jednak, mieszkańcy narażonych regionów zauważają, że ciężej im się oddycha. Da się też zauważyć coraz częściej występujące przypadki choroby wieńcowej i nowotworów. W związku z tym społeczeństwo nabiera większej czujności i ostrożności. Od kilku lat rośnie popularność aplikacji monitorujących stan powietrza, masek antysmogowych, oczyszczaczy powietrza. Ludzie postanowili bronić się sami. Przynajmniej w minimalnym zakresie, na jaki mogą sobie pozwolić. Niestety tego typu praktyki stanowią jedynie objawowe leczenie problemu. Czas wejść w temat głębiej i mocniej zastanowić nad usuwaniem nie tylko skutków, ale także przyczyn!
Fotowoltaika jako sposób na smog
Fotowoltaika czyli, krótko rzecz ujmując, nowoczesny sposób na pozyskiwanie energii ze słońca jest odpowiedzią na sporą część powyższych problemów. Pobór prądu pochodzącego z elektrowni węglowej zostaje bowiem zastąpiony przez delikatne względem środowiska naturalnego Odnawialne Źródło Energii. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej montowanej najczęściej na dachach lub naziemnie na wolnych przestrzeniach działek. To od właściciela nieruchomości, ale także lokalnych warunków, zależy ostateczna decyzja. Podpięty pod wyłapujące światło panele fotowoltaiczne inwerter (zwany także falownikiem) przetwarza ową energię na zwykły prąd. Dzięki temu przyczyniamy się korzystnie do kondycji środowiska naturalnego naszej planety. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla.
Warto zauważyć, że produkcja zielonej energii w przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej odbywa się bez jakiegokolwiek spalania. Nie zachodzi też żadna reakcja, której produkty uboczne mogłyby być szkodliwe dla środowiska. Czysta, zielona, niemal darmowa energia ze słońca, z której płynie całe mnóstwo korzyści.
Panele fotowoltaiczne- dlaczego jeszcze warto?
Dzięki przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej nie tylko oszczędzamy otaczającą nas przyrodę i nasze zdrowie, ale również sporo pieniędzy. Przekładając bowiem wartości finansowe na bezpośrednie i realne ubywanie pieniędzy z portfela, przydomową instalację fotowoltaiczną należy potraktować bardziej jako inwestycję, która szybko się zwróci. Ponad to zyskujemy sporą niezależność od niestabilnego tradycyjnego rynku energetycznego.
A zatem podsumowując - jakie korzyści płyną ze zdecydowania się na czerpanie energii ze słońca?
Oszczędność - Inwestycja początkowa jest zauważalna, ale później szybko zauważamy niemal zerowe faktury za prąd. Zresztą przy dzisiejszych programach wsparcia możemy zorganizować sobie fotowoltaikę ze sporymi zniżkami. W Unii Europejskiej promowana jest bowiem ekologia.
Samowystarczalność i niezależność energetyczna - Sami produkujemy prąd na swoje potrzeby, nie jesteśmy uzależnieni od podwyżek cen energii elektrycznej, ale też od braku dostaw prądu, które w wielu miejscach naszego kraju zdarzają się jeszcze często.
Dostępność - Kiedy panele były nowością, były trudniej dostępne i bardzo drogie. Teraz dużo firm, profesjonalnie zajmujących się „od A do Z” tym zagadnieniem, zapewni nam wsparcie na najwyższym poziomie.
Dofinansowanie - Jak już wspomniano wyżej, funkcjonuje mnóstwo programów związanych z zieloną energią i dofinansowaniem tego rodzaju inwestycji: lokalne, ogólnopolskie, europejskie. W dodatku możemy liczyć na preferencyjne kredyty proponowane przez banki na przedsięwzięcia związane z OZE. Więcej na temat dofinansowania do fotowoltaiki tutaj.