W sondażu przeprowadzonym na finiszu kampanii w wyborach europejskich prowadzi Koalicja Obywatelska z poparciem. 32,1 proc. Tuż za nią plasuje się PiS– na główną partię opozycyjną chce głosować 29,8 proc. respondentów. W porównaniu z poprzednim sondażem przeprowadzonym w dniach w dniach 13-14 maja notowania KO nieco wzrosły (o 1,4 pkt proc.), a PiS o 0,6 pkt proc. Przewaga KO na PiS wzrosła z 1,5 do 2,3 pkt proc.
Wybory do PE. Tyle mandatów ma łącznie Koalicja 15 października
Na Konfederację chce głosować 9 proc. ankietowanych. To spadek o 0,7 pkt proc., ale mimo to pozwala zamknąć partii podium. Nieco mniej, 8,9 proc. respondentów zamierza głosować na Trzecią Drogę (wzrost o 0,4 pkt proc.). Piąte miejsce zajęła Lewica z poparciem 7,7 proc. (wzrost o 1,3 pkt proc.).
„Gazeta Wyborcza” zwraca uwagę, że łączne poparcie partii tworzących „Koalicję 15 Października” (koalicję rządzącą w Polsce), jej notowania w ciągu ostatnich trzech tygodni wzrosły o 3,1 pkt proc. Łączne notowania PiS i Konfederacji praktycznie się nie zmieniły.
Przekładając wyniki sondażu na mandaty, można spodziewać się, że KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyłaby 20 mandatów, Trzecia Droga – 5, Lewica – 4. Tym samym Koalicja 15 Października zdobyłaby 29 mandatów, PiS przypadłoby 19 mandatów, a Konfederacji – 5 (łącznie 24 mandaty – o 1 mniej niż poprzednio).
Jak zawsze różnice wśród głosujących widać w podziale na płeć. Kobiety i mężczyźni w podobnym stopniu popierają KO (odpowiednio 33 i 31 proc.) oraz PiS (29 i 31 proc.). Istotne różnice widać dopiero na Lewicy. Już od dawna cieszy się ona dużym poparciem wśród kobiet (10 proc.), ponad dwa razy wyższym niż w grupie mężczyzn (4 proc.).
Obywatele państw członkowskich UE wybierają europosłów między 6 a 9 czerwca. W kadencji 2024-2029 Parlament Europejski będzie liczył 720 eurodeputowanych.
Czytaj też:
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Na ilu kandydatów można głosować?Czytaj też:
Wybory do PE. Jedna partia z poparciem ponad 30 proc. Tak może wyglądać podział mandatów