Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Celem nowych regulacji jest zapewnienie skuteczności działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy państwowej. Autorzy projektu podkreślili, że na polsko-białoruskim odcinku granicy nadal widoczna jest presja migracyjna. Jednocześnie nasilają się incydenty, także z użyciem broni, prowokowane przez służby białoruskie.
Granica polsko-białoruska. Najważniejsze założenia projektu ustawy
W projekcie ustawy podkreślono, że aby zapewnić skuteczność działań Straży Granicznej, umożliwione zostanie wprowadzenie – na czas określony – zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy.
Jak czytamy w projekcie ustawy, zakaz przebywania będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej, na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. W rozporządzeniu tym określony zostanie obszar oraz czas obowiązywania zakazu.
Od zakazu będą pewne wyjątki. Nowe przepisy nie będą dotyczyć m.in. mieszkańców obszaru objętego zakazem przebywania, osób wykonujących pracę zarobkową na tym obszarze, uczniów oraz osób korzystających z przejść granicznych. Ponadto, komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł także zezwolić na przebywanie na obszarze objętym zakazem innych osób – w szczególności dziennikarzy.
W projekcie ustawy przewidziano rekompensaty dla podmiotów, które wykonują określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania.
Granica polsko-białoruska. Nowe uprawnienia dla funkcjonariuszy SG
W projekcie ustawy o ochronie granicy państwowej pojawił się także zapis, który nadaje nowe uprawnienia funkcjonariuszom Straży Granicznej. Będą oni mogli używać plecakowych miotaczy substancji obezwładniających.
Czytaj też:
Kryzys na granicy Polska-Białoruś. Premier Wlk. Brytanii Boris Johnson reaguje