Zwierzęta tak dziwne, że trudno uwierzyć, że naprawdę istnieją
W internecie możemy natknąć się na tyle dziwnych zdjęć, że czasami trudno nam określić, które są prawdziwe, a które fałszywe. To też dotyczy różnych gatunków zwierząt. Zapewniamy – każde z tych przedstawionych w naszej galerii naprawdę istnieje. Mamy dla was też garstkę ciekawostek na ich temat.
-
1. Niebieski smok
Nazywany jest też jaskółką morską lub błędkitnym aniołem. To gatunek jadowitego ślimaka morskiego tyłoskrzelnego. Występuje u wybrzeży europejskich, RPA i na wschodnich wodach oblewających Mozambik i Australię. Niebieski smok przy wykorzystaniu gazu w swoim żołądku pływa "głową w dół". Żeruje na organizmach większych od siebie i jadowitych, takich jak np. Żeglarz portugalski.
Źródło: Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0/Imtorn -
2. Pacu
Ta ryba jest niedalekim kuzynem Piranii. Dorasta do 80 cm długości 25 kg wagi. Występuje w wodach Amazonki i Orinoko. Żywi się orzechami i żeruje w pobliżu drzew.
Źródło: Wikimedia Commons / Nisamanee wanmoon/CC BY-SA 4.0 -
-
3. Wojsiłki
Ewolucyjnie jest to grupa prawie 1000 gatunków owadów, które mają charakterystyczny, ryjkowaty kształt głowy. Większość z nich zasiedla strefy klimatu umiarkowanego i subtropikalnego. W Polsce występuje 10 gatunków z tej grupy.
Źródło: Wikimedia Commons / Fritz Geller-Grimm/CC BY-SA 2.5 -
4. Żaba purpurowa
„Nasikabatrachus sahyadrensis” to gatunek płaza, który występuje w Ghatach Zachodnich w południowych Indiach. Żaba purpurowa odkryta została w 2003 roku. Większość czasu spędza pod ziemią. Na powierzchnię wychodzi tylko na około dwa tygodnie w porze monsunowej, aby łączyć się w pary. Żywi się głównie termitami.
Źródło: Wikimedia Commons / Karthickbala/CC BY-SA 3.0 -
5. Mitsukurina
Gatunek rekina głębinowego. Jego cechą charakterystyczną jest nietypowy kształt głowy. Żyje poniżej głębokości 200 metrów. Zasięg występowania obejmuje Pacyfik od Australii po Zatokę Meksykańską Oceanu Atlantyckiego. Żywi się skorupiakami i rybami.
Źródło: Wikimedia Commons / Dianne Bray / Museum Victoria/CC BY 3.0 au -
-
6. Ogcocephalus darwini
Nazywana też red-lipped batfish. Występuje wokół Wysp Galapagos i u wybrzeży Peru na głębokości od 3 do 76 metrów. Znana jest głównie z jasnoczerwonych „ust”. Żywi się małymi rybami i skorupiakami.
Źródło: Wikimedia Commons / Rein Ketelaars/CC BY-SA 2.0 -
7. Psychrolutes marcidus (Blobfish)
Zamieszkuje głębokie wody u wybrzeży Australii i Tasmanii. Jest rzadko widywana przez ludzi. Występuje na głębokości 600-1200 metrów. Żywi się każdym napotkanym pokarmem.
Źródło: YouTube -
8. Palczak madagaskarski
Gatunek małpiatki, występujący tylko na wschodnim i północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru. Ma różowy nos i żółto-pomarańczowe oczy. Waży od 2 do 3 kilogramów. Żywi się owocami, owadami, kokosami czy bambusem.
Źródło: Wikimedia Commons / nomis-simon/CC BY 2.0 -
-
9. Trzewikodziób
Duży ptak zamieszkujący Sudan Południowy, Ugandę, dorzecze Kongo i brzegi jeziora Czad. Poluje na ryby.
Źródło: Wikimedia Commons / nao-cha/CC BY-SA 2.0 -
10. Rokselana złocista
Ssak z rodziny koczkodanowatych. Zamieszkuje chińskie prowincje Syczuan, Gansu, Shaanxi i Hubei. Żywią się owocami i pędami.
Źródło: Wikimedia Commons / Jack Hynes/CC BY-SA 2.0 -
11. Kuoka krótkoogonowa
Ssak z rodziny kangurowatych, występujący w południowo-zachodniej Australii i wyspach Rottnest i Bald. Zamieszkuje lasy tropikalne, jest roślinożercą.
Źródło: Wikimedia Commons / Hesperian/CC BY 3.0 -
-
12. Drzewiak
Ssak z podrodziny kangurów. Występuje w Australii, na Nowej Gwinei i okolicznych wyspach.
Źródło: Wikimedia Commons / CC BY 2.0 -
13. Wielkouch
Rodzaj ssaka z rodziny wielkouchowatych. Obejmuje gatunki występujące w Australii.
Źródło: Wikimedia Commons / Kevin503 /CC BY-SA 3.0 -
14. Strojnoczub długobrody
Ptak z podrodziny bławatników. Rodzaj obejmuje gatunki występujące w Ameryce Południowej i Środkowej.
Źródło: Wikimedia Commons / Hectonichus/CC BY-SA 3.0 -