Ciekawostki o świecie, w które trudno ci będzie uwierzyć
Świat pełen jest szalonych historii i zadziwiających ciekawostek. W tej galerii znajdziesz wybrane przez nas losowo fakty, o których mogłeś nie mieć pojęcia – od krojonego chleba po lądowanie na Księżycu.
-
1. Neil Armstrong i odprawa celna
Neil Armstrong, pierwszy człowiek na świecie, który stanął na Księżycu (21 lipca 1969), musiał po powrocie z niego przejść przez odprawę celną w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak każdy podróżny wjeżdżający do USA.
Źródło: NASA -
2. Tiffany & Co.
Tiffany & Company (Tiffany & Co.) - amerykańska firma zajmująca się sprzedażą biżuterii została założona 18 września 1837 roku, czyli wcześniej niż królestwo Włoch (1861 rok).
Źródło: Wikimedia Commons / AdrianaGórak/CC BY-SA 3.0 -
-
4. Obecną flagę USA zaprojektował 17-latek
Bob Heft opowiedział swoją historię w 2009 roku. W 1958 roku Ameryka liczyła 48. stanów. Flaga w tym czasie zawierała sześć rzędów ośmiu gwiazd. Nauczyciel historii Hefta wyznaczył projekt, który zakładał, że każdy z uczniów zaprojektuje swoją wersję flagi. Będąc „zainspirowanym historią Betsy Ross” i słysząc pogłoski, że Alaska i Hawaje mogą wkrótce zyskać stanowość, Heft postanowił stworzyć flagę z 50. gwiazdami. Dokonał więc modyfikacji 48-gwiazdkowej flagi swoich rodziców, przyniósł ją i triumfalnie położył na biurku nauczyciela. Jego nauczyciel nie był jednak pod wrażeniem. Heft pamięta, jak pytał, dlaczego ma dodatkowe gwiazdy, i skarcił: „Nawet nie wiesz, ile mamy stanów”. Za projekt chłopak otrzymał ocenę B-. Heft nie dawał za wygraną i wydzwaniał do Białego Domu. W końcu dotarł do Waltera H. Moellera z Ohio, który był zwolennikiem jego projektu. Po tym, jak Alaskę i Hawaje uznano za stany, Heft odebrał telefon od samego prezydenta Eisenhowera, który oznajmił mu, że jego projekt flagi został wybrany spośród tysiąca innych. Chłopaka zaproszono do Białego Domu, gdzie mógł zobaczyć na własne oczy, jak jego szkolny projekt staje się oficjalną amerykańską flagą.
Źródło: Wikimedia Commons / domena publiczna -
5. 1929 rok
Lider ruchu praw obywatelskich i laureat pokojowej Nagrody Nobla Martin Luther King Jr., żydowska dziewczyna, autorka dziennika, która zmarła w obozie koncentracyjnym Anne Frank i dziennikarka Barbara Walters Were urodzili się w tym samym roku - 1929.
Źródło: Wikimedia Commons / domena publiczna, Christopher Peterson/CC BY 2.0 -
6. Imię Jessica
Imię Jessica zostało wymyślone przez Williama Szekspira. Użył go w swojej znanej komedii "Kupiec Wenecki" (1594-1597). Imię jest anglikacją biblijnej hebrajskiej nazwy "Iskah", która została wówczas przetłumaczona na "Jeska" w angielskiej Biblii.
Źródło: Wikimedia Commons / John Taylor/domena publiczna -
-
7. Podróż samochodem w kosmos
Astronom Fred Hoyle zbadał, że jeżeli samochody mogłyby jechać w górę z prędkością 95 kilometrów na godzię, podróż w kosmos zajęłaby około godziny. Nieco dłużej zajęłoby dotarcie na Księżyc, ponieważ dzieli nas od niego 400 tys. kilometrów - około 10 razy więcej niż obwód Ziemi.
Źródło: NASA -
8. Banany to jagody
Z botanicznego punktu widzenia banany to jagody, ale truskawki i poziomki już nie.
Źródło: Keith Pomakis/CC BY-SA 2.5 -
9. Gilotyna i „Gwiezdne Wojny”
Ostatnim mężczyzną straconym przy pomocy gilotyny we Francji był Hamida Djandoubi. W tym samym roku (1997), gdy w kinach premierę miał film „Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja” Gorge'a Lucasa.
Źródło: Keith Pomakis/CC BY-SA 2.5 -
-
10. Walizka na kółkach a lądowanie na Księżycu
Człowiek wylądował na Księżycu w 1969 roku, a na walizki na kółkach pojawiły się w USA dopiero w 1972 roku.
Źródło: NASA -
11. Wieloryby i „Moby Dick”
Są żyjące wieloryby starsze niż książka „Moby Dick” Hermana Melville'a (1951 rok).
Źródło: Wikimedia Commons / Michaël CATANZARITI/CC BY-SA 3.0 -
12. Alaska
Alaska jest jednocześnie najbardziej północnym, zachodnim i wschodnim stanem w USA.
Źródło: Wikimedia Commons / Frank K./CC BY 2.0 -
-
14. Flamingi
W USA jest więcej plastikowych flamingów niż prawdziwych.
Źródło: Wikimedia Commons / Iain and Sarah/CC BY 2.0 -
15. YKK
Literki "YKK" na suwakach oznacza: „Yoshida Kogyo Kabushikigaisha”. To japońska grupa firm, znana jako największy na świecie producent zamków błyskawicznych.
Źródło: Wikimedia Commons / Chris 73/CC BY-SA 3.0 -
16. Zdjęcia
W ciągu ostatnich 2 minut wykonano więcej zdjęć niż w całym XIX wieku.
Źródło: Wikimedia Commons / Marek Slusarczyk/CC BY 3.0 -
-
13. Betty White i chleb krojony
Jedna z najbardziej uwielbianych w USA aktorek Betty White urodziła się w 1922 roku, zaledwie sześć lat przed tym, jak Chillicothe Baking Company sprzedała 7 lipca 1928 roku pierwszy bochenek pokrojonego chleba.
Źródło: Wikimedia Commons / David Shankbone/CC BY 2.0 -