Pismo do premiera, prezydenta, marszałka Sejmu, przewodniczących klubów poselskich, przewodniczącej RDS oraz rzecznika MiŚP skierowali wspólnie Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP oraz Związek Rzemiosła Polskiego.
W piśmie organizacje pracodawców postulują o wstrzymanie prac. Zwracają uwagę na to, że sposób uchwalania ustawy ustanawiającej 12 listopada dniem wolnym, jest „sprzeczny z podstawowymi zasadami państwa prawa” oraz „pogłębia chaos prawny i naraża obywateli, przedsiębiorców na dodatkowe straty”. Zaznaczają, że „naruszona została Konstytucja dla Biznesu, a zwłaszcza jej kluczowe filary”.
Organizacje pracodawców zaznaczają ponadto, że:
-
Ustawa nie była praktycznie konsultowana, ani nie ma oceny skutków regulacji, co podważa konstytucyjne zasady demokratycznego państwa prawa.
- Ustawa podważa zasady prawidłowej legislacji, m.in. nie ma vacatio legis.
- Ustawodawca uniemożliwił obywatelom i przedsiębiorcom przygotowanie się do takiej zmiany.
Jak czytamy dalej, „brak przewidywalności działania organów państwa będzie miał konsekwencje w postaci dalszej erozji zaufania do instytucji państwa”. Organizacje piszą, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w trakcie roku kalendarzowego, oznacza konieczność podjęcia zmiany organizacji pracy. „Może też oznaczać poważne perturbacje w relacjach biznesowych” – podkreślono.
„Dlatego postulujemy o wsparcie działań organizacji pracodawców w zachowaniu roboczego charakteru dnia 12 listopada br., poprzez wstrzymanie prac nad ustawą. Tak doniosłe święto jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w tym roku w wyjątkową 100. rocznicę jej odzyskania nie powinno być upamiętniane w sposób nie licujący z zasadami państwa prawa” – zaapelowały organizacje pracodawców na koniec.
Czytaj też:
Znalazł opuszczony dom i zaczął go wynajmować. Teraz sąd nadał mu prawo własnościCzytaj też:
Jutro Wszystkich Świętych. Zmiany komunikacji w WarszawieCzytaj też:
Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda podpisze ustawę dotyczącą 12 listopada