– Po konsultacjach politycznych i medycznych podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu kwarantanny narodowej od piątku w związku z rozwojem epidemii koronawirusa – poinformował prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wystąpienia telewizyjnego w środę wieczorem.
Szkoły we Francji pozostaną jednak otwarte, podobnie jak miejsca pracy oraz większość sklepów. Zamknięte będą natomiast bary i restauracje. Każde wyjście z domu musi być uzasadnione celami zawodowymi, medycznymi albo opieką nad innymi. Każdy obywatel będzie musiał posiadać certyfikat uzasadniający jego wyjście z domu, tak jak podczas kwarantanny wiosennej.
Czytaj też:
„Lockdown w wersji light”. Angela Merkel ogłosiła nowe ograniczenia w Niemczech
Koronawirus na świecie. Ukraina przedłuża do końca roku stan nadzwyczajny
„Rząd przedłużył stan nadzwyczajny do 31 grudnia. Na świecie i na Ukrainie poziom zachorowalności na COVID-19 wzrasta” – napisał premier Ukrainy Denys Szmyhal w serwisie Telegram. Jak wyjaśnia ukraiński rząd, ogłoszenie stanu nadzwyczajnego (sytuacji nadzwyczajnej) przewiduje, że władze, a przede wszystkim służby obrony cywilnej, pracują w specjalnym, wzmocnionym trybie.
13 października, kiedy wydłużono obowiązywanie tzw. adaptacyjnej kwarantanny, premier oznajmił, że z obecną dynamiką zachorowań system opieki medycznej na Ukrainie „może nie wytrzymać” i w kraju może powtórzyć się scenariusz, który obserwowano wiosną we Włoszech czy w Hiszpanii.
Zgodnie z zasadami tzw. kwarantanny adaptacyjnej kraj podzielony jest na strefy – zieloną, żółtą, pomarańczową i czerwoną – w zależności od sytuacji epidemicznej. Dla każdej ze stref są przewidziane oddzielne restrykcje.
Na Ukrainie potwierdzono w środę 7474 nowe zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby. 165 zainfekowanych zmarło, a 3306 pacjentów wyzdrowiało – to najwyższe bilanse od początku pandemii. W kraju jest 207 678 aktywnych zakażeń.