Komisja Europejska oświadczyła w czwartek 11 marca, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson&Johnson jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna Po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w czwartek pozytywną opinię na temat preparatu, został on zatwierdzony przez KE do użytku w państwach członkowskich. KE zabezpieczyła w kontrakcie z J&J 200 mln dawek szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln. Pierwsze dawki mają się pojawić już w kwietniu.
„Na rynku pojawiają się bezpieczniejsze i skuteczniejsze szczepionki. Przed chwilą zezwoliliśmy na stosowanie szczepionki Johnson & Johnson w UE, po pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków” – napisała na swoim profilu na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen dodała, że dzięki liczbie zamówionych dawek możliwe będzie zaszczepienie nawet 200 mln obywateli UE.
Kiedy szczepionka Johnson&Johnson dotrze do Polski?
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że pierwsza dostawa preparatu może trafić do Polski w II połowie kwietnia. – Zapis w umowie jest taki, że dostawa preparatu nastąpi miesiąc od potwierdzenia harmonogramu dostawy. Nie dostaliśmy jeszcze harmonogramu, czyli można się spodziewać, że pierwsza dostawa nastąpi w drugiej połowie kwietnia – tłumaczył. W drugim kwartale do Polski ma trafić ok. 2,5 mln amerykańskich szczepionek.
Szczepionka Johnson & Johnson – jaka skuteczność?
Dane uzyskane w czasie Fazy 3 badania ENSEMBLE wykazały, że szczepionka jest dobrze tolerowana i wykazuje 67-procentową skuteczność u uczestników, którzy otrzymali szczepionkę w porównaniu z uczestnikami, którym podano placebo. 1 Początek ochrony obserwowano od 14 dnia i utrzymywał się 28 dni po szczepieniu. Dane wykazały również, że szczepionka była skuteczna w 85 proc. w zapobieganiu ciężkiej chorobie we wszystkich badanych regionach i wykazywała ochronę przed hospitalizacją i śmiercią związaną z COVID-19 począwszy od 28 dnia po szczepieniu.
Warto zaznaczyć, że jest to szczepionka jednodawkowa. Nie musi też być przechowywana w zamrażarce – można ją trzymać do trzech miesięcy w zwykłej lodówce.
Czytaj też:
Badanie: Brytyjski wariant koronawirusa o 30-70 proc. bardziej śmiertelny