- 21:59
- W ciągu ostatnich 24 godzin liczba zakażeń koronawirusem w Portugalii wzrosła o blisko 7 tys. - ogłosił w czwartek portugalski resort zdrowia. Wskazał jednocześnie, że inny rekord padł na oddziałach intensywnej terapii, gdzie przebywa już 458 osób.
Jak podało ministerstwo, podczas ostatniej doby liczba zakażeń wzrosła o 6994 do 243 tys. W szpitalach leczy się w związku z infekcją koronawirusem 3017 osób, z których rekordowa liczba 458 na oddziałach intensywnej terapii. - 21:44
- Rząd Macedonii Północnej zamierza od piątku wprowadzić stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa - zapowiedział w czwartek premier Zoran Zaew. Do walki z Covid-19 mają zostać zmobilizowane m.in. szpitale prywatne.
Jak pisze agencja AFP, Macedonia Północna z dwoma milionami mieszkańców jest jednym z dziesięciu krajów w Europie o najwyższych wskaźnikach śmiertelności w stosunku do liczby mieszkańców. Obecnie w całym kraju łóżka szpitalne szybko się zapełniają, a personel medyczny jest przeciążony. - 21:31
- Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podkreślili w czwartek, że należy ograniczyć zamykanie szkół, i położyli nacisk na znaczenie nauki w klasach. Takie oświadczenie WHO rozpowszechniły media po rozmowie z minister oświaty Włoch Lucią Azzoliną.
- 21:16
- W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 22 915 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 501 kolejnych zgonów z powodu COVID-19 - poinformował w czwartek brytyjski rząd.
Liczba nowych zakażeń jest o 3306 wyższa od bilansu ze środy, gdy po raz pierwszy od 2 listopada dobowa statystyka spadła poniżej 20 tysięcy. Czwartkowy bilans jest jednak wyraźnie niższy od rekordu sprzed tygodnia, gdy poinformowano o prawie 33,5 tys. nowych zachorowań. - 20:59
- Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia podkreślili w czwartek, że należy ograniczyć zamykanie szkół, i położyli nacisk na znaczenie nauki w klasach. Takie oświadczenie WHO rozpowszechniły media po rozmowie z minister oświaty Włoch Lucią Azzoliną.
- 20:47
- W nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze powstaje szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Trwają prace wykończeniowe, które mają dosrosowac obiekt do nowej funkcji.
- 20:33
- – Przypomnij sobie, w jakiej sytuacji miałeś styczność z osobą chorą i obserwuj swój stan zdrowia – wskazuje Centrum Informacyjne Rządu, przypominając zasady postępowania po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.
„Jeśli spotkanie było przelotne, z odległości większej niż 2 metry, ryzyko zakażenia jest niewielkie. W takim przypadku obserwuj swój stan zdrowia, dbaj o siebie i zachowuj się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Nie musisz poddawać się kwarantannie” – przypomina CIR.
Większe prawdopodobieństwo zakażenia istnieje wówczas, jeśli kontakt z zakażonym był bliższy niż 2 metry i dłuższy niż 15 minut (przebywanie w jednym pomieszczeniu, bezpośrednia rozmowa) albo jeśli nastąpił kontakt fizyczny (np. podanie ręki, dotknięcie zużytej chusteczki, narażenie na kaszel).
CIR wskazuje, że w takiej sytuacji należy zgłosić się do sanepidu i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus w zakładce Kontakt. - 20:11
- – Blisko 100 pacjentów Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu jest zakażonych koronawirusem – potwierdziły w czwartek służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
- 19:53
- Czeski parlament przedłużył w czwartek stan wyjątkowy o 22 dni, do 12 grudnia. To krócej, niż wnioskował rząd, który chciał, aby stan wyjątkowy obowiązywał przez kolejne 30 dni.
Gdyby posłowie nie zgodzili się na przedłużenie stanu wyjątkowego, ten skończyłby się w piątek, a w związku z tym przestałyby obowiązywać wszystkie restrykcje. - 19:39
- Finlandia przedłuża kontrole na granicach do 13 grudnia. – Ze względu na duże różnice w sytuacji epidemicznej między Finlandią a resztą Europy nie jest na razie możliwe poluzowanie restrykcji transgranicznych – uzasadnił swą czwartkową decyzję fiński rząd.
- 19:23
- Co czwarty mieszkaniec Hiszpanii ma objawy depresji związane z epidemią koronawirusa - wynika ze studium przeprowadzonego przez Główną Radę Psychologii (COP) w Madrycie. Badanie sondażowe zostało zrealizowane na kilku tysiącach klientów hiszpańskich centrów handlowych.
- 19:11
- Spray do nosa, który zapobiega infekcji koronawirusem, jak również zarażaniu nim innych, został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Birmingham - podała w czwartek stacja Sky News.
- 18:57
- Komisja Europejska ostrzegła Węgry przed importem rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V, wysuwając m.in. zastrzeżenia w sferze bezpieczeństwa.
– Powstaje pytanie, czy państwo członkowskie zamierza podawać swoim obywatelom szczepionkę, która nie została zaopiniowana przez Europejską Agencję leków (EMA) – powiedział cytowany przez agencję Reutera rzecznik Komisji, zapytany o plany Budapesztu dotyczące testowania i ewentualnego produkowania na Węgrzech rosyjskiej szczepionki.
EMA podkreśla, że zgodnie z unijnymi przepisami szczepionka Sputnik V musi zostać przez nią zatwierdzona, zanim będzie ją można sprzedawać w którymkolwiek z państw UE.
Tymczasem szef dyplomacji węgierskiej Peter Sziijarto oznajmił na Facebooku, że na Węgry przybyły już próbki rosyjskiej szczepionki i węgierscy specjaliści mogą rozpocząć jej badanie, by ocenić, czy można jej użyć i czy może się rozpocząć proces certyfikacji. Minister dodał, że Węgry dostały próbki jako pierwsze w Europie. - 18:39
- Reagując na wzrost zakażeń koronawirusem po święcie Diwali, władze Delhi czterokrotnie podniosły wysokości mandatów za brak masek. Prywatne szpitale mają również przeznaczyć 80 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii dla chorych na Covid-19.
– Wiele osób nie nosi masek, dlatego grzywna za ich nienoszenie wzrośnie z 500 do 2 tys. rupii (z 25 zł do 100 zł) – powiedział na czwartkowej wideokonferencji premier terytorium stołecznego Delhi Arvind Kejriwal, cytowany przez dziennik "Hindustan Times". - 18:29
- Naukowcy zaaplikowali zakaźne cząstki wirusa na powierzchnie pomidorów, ogórków i jabłek, aby sprawdzić, jak długo się w nich utrzymają.
Koronawirus w jelitach. Czy przyczyną są zakażone produkty? - 18:18
- We Włoszech zarejestrowano ostatniej doby 653 zgony na Covid-19 i 36 176 nowych zakażeń koronawirusem - takie dane przedstawiło w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano w ciągu jednego dnia ćwierć miliona testów.
- 18:00
- Rząd najprawdopodobniej w piątek 20 listopada ogłosi plan znoszenia obostrzeń w gospodarce. Te etapy „odmrażania gospodarki” ma przedstawić premier Mateusz Morawiecki – wynika z informacji portalu polsatnews.pl.
Kiedy znoszenie obostrzeń i „odmrażanie gospodarki”? Premier ma wkrótce ogłosić plan - 17:47
- Taka kolejka samochodów ustawiła się do punktu pobierania wymazów w Los Angeles.
- 17:30
- Na Tajwanie, pomimo braku lokalnych zakażeń koronawirusem, od 1 grudnia zwiększone zostaną restrykcje sanitarne przeciw SARS-CoV-2. Wprowadzone zostały też obowiązkowe testy na obecność koronawirusa dla wszystkich osób przylatujących na Tajwan.
- 17:13
- – Zapotrzebowanie na osocze wykorzystywane w terapii COVID-19 pokrywane jest na bieżąco poza dwoma województwami, gdzie występują przejściowe problemy – stwierdził w środę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.
Wyliczył, że w październiku do terapii wydano 2600 jednostek osocza, we wrześniu 540, a lipcu i sierpniu 290. – To skala możliwa tylko dzięki temu, że zorganizowaliśmy (…) sieć regionalnych centrów krwiodawstwa do tego procesu" – zaznaczył.
Dodał, że co prawda mogą występować przejściowe problemy, np. w niektórych rzadkich grupach krwi, obecnie w dwóch województwach, ale regionalne centra krwiodawstwa w takich przypadkach współpracują ze sobą i na bieżąco reagują. W pozostałych przypadkach – jak zapewnił – zapotrzebowanie na osocze jest pokrywane. - 16:59
- W czwartek w woj. śląskim potwierdzono najwyższą dotąd liczbę zakażeń koronawirusem i liczbę zgonów. Pojawiło się 4377 nowych zakażeń, a zmarło 86 osób. Śląski konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych ocenia sytuację jako niepokojącą.
– Ogólny wzrost liczby zakażeń nie jest zaskoczeniem. Patrząc na doświadczenia globalne, liczba zakażeń wszędzie dramatycznie wzrasta. Bardzo niepokoi mnie natomiast tak duża liczba zgonów. Nie mam dostępu do danych, które mogłyby to tłumaczyć. Być może chorzy zwlekają zbyt długo z szukaniem pomocy w szpitalu? Tymczasem typowe dla tej choroby są nagłe pogorszenia – powiedział w czwartek PAP dr hab. Włodzimierz Mazur. - 16:35
- – Pandemia poturbowała system opieki zdrowotnej. Skala tego zdarzenia nas przerosła – stwierdził w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia w czwartek wiceminister Sławomir Gadomski.
Wiceminister zaznaczył, że resort pracuje nad uszczegółowieniem planu odbudowy systemu ochrony zdrowia dotyczącego m.in. profilaktyki, uwolnienia limitów świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, zapewnienia większej koordynacji ścieżki postępowania z pacjentem w kardiologii oraz kontynuacji reformy psychiatrii, w tym dziecięcej. - 16:22
- Każdego roku księża z całej Polski odwiedzają rodziny wiernych w ich mieszkaniach. W związku z trwającą u nas epidemią koronawirusa, kolejne tego typu wydarzenie stanęło pod znakiem zapytania. Kilka diecezji już teraz ogłosiło, że w tym roku tradycyjnej kolędy zwyczajnie nie będzie.
Kolęda w czasach koronawirusa. Kilka diecezji podjęło już decyzję ws. wizyty duszpasterskiej - 16:11
- 5007 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Szwajcarii i w sąsiednim Liechtensteinie - podał w czwartek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia. Zmarło kolejnych 79 osób.
- 15:55
- W Domu Pomocy Społecznej w Słupi w woj. świętokrzyskim wykryto ognisko koronawirusa. Zakażenie potwierdzono u ponad stu pensjonariuszy i personelu, z czego cztery osoby zmarły. Prowadzony przez siostry Albertynki Dom Pomocy Społecznej w Słupi jest placówką przeznaczoną dla kobiet przewlekle chorych psychicznie.
- 15:34
- – Lekko chorzy pacjenci przebywają w domu; dziś pacjent chory na COVID-19, który trafia do szpitala, także tymczasowego, wymaga intensywnego leczenia i specjalistycznej opieki – powiedział PAP pielęgniarz, koordynator ze szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie Paweł Jabłoński.
Pierwsi pacjenci trafili do szpitala na Narodowym dwa tygodnie temu. Do tej pory, jak poinformował Jabłoński, przyjęto 76 pacjentów. Obecnie przebywa tam 30 chorych.
Koordynator podkreślił, że zadaniem szpitala tymczasowego jest odciążenie normalnych szpitali, a ponieważ są w nich ciągle wolne miejsca, na Narodowy trafia mniej osób. - 15:18
- Pochodząca z ferm norek nowa mutacja koronawirusa, tzw. klaster 5, prawdopodobniej wyginęła – poinformowało duńskie ministerstwo zdrowia, powołując się na opinię państwowej agencji kontroli chorób zakaźnych Statens Serum Institut.
- 15:03
- Premier Włoch Giuseppe Conte zaapelował w czwartek do rodaków, by „wstrzemięźliwie” obchodzili w tym roku Boże Narodzenie. – Wielkie przyjęcia, świętowanie, pocałunki i uściski nie są możliwe – podkreślił. W przeciwnym razie, dodał, gwałtownie wzrosną zakażenia i zgony.
–Oprócz ocen naukowych potrzebny jest zdrowy rozsądek. Tydzień szalonego życia towarzyskiego znaczyłby raptowny wzrost krzywej epidemicznej w styczniu, jeśli chodzi o zgony i presję na oddziały intensywnej terapii. Nie możemy sobie na to pozwolić – stwierdził Conte. - 14:50
- Terapia osoczem ozdrowieńców z COVID-19 wykorzystuje przeciwciała we krwi osób, które wyzdrowiały z choroby. Jak wygląda to leczenie?
Jak działa terapia z wykorzystaniem osocza ozdrowieńców? - 14:37
- W całym kraju dramatycznie brakuje osocza ozdrowieńców, którzy przeszli już COVID-19 i mogliby się przyczynić do ratowania nowych chorych. We „Wprost” informowaliśmy już o trudnościach, na które natrafiają potencjalni dawcy oraz o stanie przygotowań w Narodowym Centrum Krwi. Teraz do apeli o oddawanie osocza dołączają kolejni politycy, ale według naszych informacji, sytuacja nadal jest bardzo zła.
premium.wprost.pl - 14:22
- Minister edukacji, na konferencji prasowej przedstawił zmiany dotyczące egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego w 2021 roku. Jak zaznaczył Przemysław Czarnek, zmiany te mają charakter „incydentalny”.
Egzamin ósmoklasisty i matura. Minister Czarnek ogłosił zmiany - 14:11
- – Na ten moment nie planujemy zawieszenia zajęć stacjonarnych w przedszkolach, ale wszystko jest uzależnione od rozwoju pandemii koronawirusa – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że obecnie nie są także planowane zmiany w kalendarzu szkolnym.
- 13:57
- Druga fala pandemii oraz związane z tym konsekwencje ekonomiczne przyczyniły się do dalszego wyraźnego pogorszenia się nastrojów konsumentów. Z badania przeprowadzonego przez GUS wynika, że 77,8 proc. Polaków obawia się, że obecna sytuacja epidemiczna stanowi zagrożenie dla gospodarki
- 13:50
- Kluge zwrócił uwagę również na problem dezinformacji związanej z pandemią i zaapelował do Europejczyków, by brali na poważnie zagrożenie związane z wirusem. - Pracownicy służby zdrowia zdobywają się na ogromne poświęcenia w walce z pandemią. Musicie ich wspierać - podkreślił
- 13:45
- Szef europejskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powiedział, że można uniknąć nowych lockdownów w Europie, m.in. poprzez niemal powszechne noszenie masek. - Podtrzymuję swoje stanowisko, że lockdown to środek ostateczny. Można tego uniknąć. Gdy 95 proc. społeczeństwa będzie nosiło maseczki, nie będzie to konieczne - powiedział Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO w Europie.
- 13:30
- We Włoszech po raz pierwszy w drugiej fali pandemii zwalnia wzrost nowych zakażeń koronawirusem, ale notuje się szczyt zgonów; w ciągu tygodnia ich liczba wzrosła o 42 procent. Takie wyniki monitoringu pandemii opublikowała medyczna fundacja Gimbe.
W raporcie podkreślono, że w dniach od 11 do 17 listopada na Covid-19 zmarły we Włoszech 4134 osoby, podczas gdy w poprzednim tygodniu zanotowano 2918 zgonów osób z COVID-19 - 13:19
- Nowe obostrzenia wz. z II falą pandemii stwarzają zagrożenie dla handlu międzynarodowego - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków doświadczenia z wiosny wskazują, że przez restrykcje najbardziej może ucierpieć tranzyt na Ukrainę, Słowację i Białoruś.
- 13:09
- Naukowcy z Tel Aviv University przeprowadzili ankiety wśród 1800 mieszkańców Izraela i Polski, pytając ich o obecność i ewentualne nasilenie niektórych związanych ze stresem objawów w czasie pierwszego lockdownu. Naukowcy pytali o zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęk i bóle twarzy. Badanie pokazało, że prowadzony z powodu pandemii lockdown nasilił stres mieszkańców obu krajów, a razem z nim zgrzytanie zębami i bóle twarzy. Najbardziej odczuły to osoby w wieku 35-55 lat - oraz kobiety.
- 12:56
- Czy po 29 listopada uczniowie wrócą do szkół? Tego szef resortu edukacji wprost powiedzieć nie chciał. – Zobaczymy, jak będzie się wtedy układała sytuacja związana z pandemią COVID-19 – mówił. – Jeśli doradcy premiera Mateusza Morawieckiego z zakresu wirusologii stwierdzą, że sytuacja jest na tyle opanowana, że można dopuścić możliwość powrotu dzieci do szkół – chodzi m.in. o zwiększenie mobilności społeczeństwa bez uszczerbku dla życia i zdrowia Polaków – to wtedy będziemy wracać do systemu stacjonarnego - dodał.
- 12:31
- 40 proc. Francuzów rozważa zaszczepienie się przeciw Covid-19; to o 5 pkt proc. mniej niż w październiku – wynika z sondażu Instytutu Elabe. Francuzi są coraz bardziej podejrzliwi wobec informacji o testowanych szczepionkach przeciw tej chorobie - komentują autorzy badania
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-11-19/koronawirus-najnowsze-informacje-z-polski-i-swiata-relacja-19-11/?ref=kafle - 12:16
- Pandemia koronawirusa zaważyła na planach organizatorów wielu imprez sportowych i artystycznych. Odwołane koncerty, przełożone igrzyska – to wszystko stało się rzeczywistością 2020 roku. Takim tropem nie chcą iść organizatorzy Eurowizji 2021, którzy postanowili, że konkurs odbędzie się zgodnie z planem, ale w zmienionej formule
Eurowizja 2021 na nowych zasadach. Występy na żywo i nagrania - 12:04
- Zbiór wiedzy o COVID-19 jest już duży, a ostatni artykuł pokazuje ważne fakty. Okazuje się, że odporność na koronawirusa jest dłuższa niż zakładano
Odporność na koronawirusa utrzymuje się latami? Oto, co mówią nowe badania - 11:58
- - Ponad 700 wspieranych szpitali, 251 punktów pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa, 288 zespołów wymazowych, 28 DPS-ów, w których pomagają żołnierze - to dobowy bilans zaangażowania żołnierzy w przeciwdziałanie epidemii - podał w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak
- 11:39
- Główny inspektor sanitarny prof. Jarosław Pinkas ma problemy zdrowotne - wynika z informacji money.pl. To nie koronawirus, choć szef GIS jest wyłączony z możliwości pełnej pracy. O sprawie zostało już poinformowane Ministerstwo Zdrowia
- 11:29
- Turcja planuje zakupić w najbliższych dniach 20 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 od chińskiej firmy Sinovac - poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca. Rząd prowadzi także rozmowy w sprawie zakupu szczepionki od Pfizera i BioNTech.
- 11:16
- Kraska był pytany o wypowiedzi premiera i ministra zdrowia o zapowiadane szczepienia przeciwko COVID-19. Szef rządu mówił, że będą one dobrowolne, a szef resortu zdrowia, że zakłada zaszczepienie całej dorosłej populacji Polaków.
- Rzeczywiście nie chcemy Polaków zmuszać do tego szczepienia, ale chcemy ich przekonać, że to jest jedyna metoda, aby zakończyć pandemię, jedyna metoda, aby powrócić do normalności. Oczywiście musimy Polaków do tego przekonać pokazując, że ta szczepionka jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna. To jest nieodzowny warunek, każdego szczepienia, żeby osoba, która poddaje się temu szczepieniu była absolutnie pewna, ze ta szczepionka nie powoduje, żadnych niepokojących skutków ubocznych - powiedział wiceminister zdrowia. - 11:04
- - Liczba nowych zakażeń z dnia na dzień maleje w stosunku do liczby sprzed kilkunastu dni, a ten spadek to efekt wprowadzonych obostrzeń - ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wskazał, że wysoka obecnie liczba zgonów to skutek wysokiej fali zakażeń właśnie sprzed kilkunastu dni.
- 10:57
- Do świąt nieco ponad miesiąc. I choć wciąż nie wiemy, jak w grudniu będą wyglądały powodowane pandemią obostrzenia, wielu Polaków już dziś podejmuje strategiczne decyzje. Z badania przeprowadzonego dla „Wprost” na panelu Ariadna wynika, że aż 33 proc. respondentów święta spędzi we własnym domu bez zapraszania gości ani odwiedzania rodziny, tylko 1 proc. chce wyjechać w tym czasie w celach wypoczynkowych, zaś prawie 40 proc. planuje ograniczyć świąteczne wydatki
premium.wprost.pl - 10:47
- W ciągu doby wykonano ponad 58 tys. testów na koronawirusa
- 10:35
- Nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (4377), mazowieckiego (3041), wielkopolskiego (2153), dolnośląskiego (1808), małopolskiego (1670), pomorskiego (1499), łódzkiego (1288), zachodniopomorskiego (1185), lubelskiego (1108), podkarpackiego (1096), warmińsko-mazurskiego (1025), świętokrzyskiego (945), kujawsko-pomorskiego (940), opolskiego (682), lubuskiego (641), podlaskiego (517)
- 10:33
- Resort podał także nowe informacje o zgonach. W ciągu minionej doby zmarło 637 osób (513 pacjentów miało choroby współistniejące, a 124 osoby zmarły wyłącznie z powodu COVID-19). Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Polsce wzrosła do 12 088
Tragiczny bilans koronawirusa w Polsce. Zmarło ponad 630 kolejnych osób chorych na COVID-19 - 10:31
- Dane o liczbie osób, u których zdiagnozowano obecność koronawirusa, przekazało Ministerstwo Zdrowia. Po przeprowadzeniu testów stwierdzono obecność koronawirusa u kolejnych 23 975 osób. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem w Polsce wynosi 796 798
- 10:24
- Ekspert o skuteczności szczepionki
- To, że szczepionka jest skuteczna w 95 czy 94,5 proc. oznacza tylko tyle, że w okresie obserwacji uczestników badania, których poddano szczepieniu, nie stwierdzono choroby. Natomiast to nam w żaden sposób nie odpowiada na pytanie, jak długo te szczepionki będą skuteczne - jak długo będą chronić przez zachorowaniem - podkreślił w rozpowie z PAP ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski - 10:18
- Michał Dworczyk pytany o sezon narciarski: Na pewno nie będzie normalnego okresu zimowego. Dopóki nie poradzimy sobie z epidemią, będziemy cały czas musieli funkcjonować w podwyższonym reżimie sanitarnym. Jak mocny to będzie ten reżim sanitarny, to zależy właśnie od sytuacji epidemiologicznej, a to w konsekwencji zależy od każdego z nas
- 10:15
- 5515 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w środę w Czechach; to o 3405 infekcji mniej niż w poprzednią środę - wynika z opublikowanych w czwartek danych ministerstwa zdrowia. Liczba aktywnych zakażeń w kraju wynosi 100 970.
Ostatnie dane wskazują, że liczba zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2 w środę wzrosła o 66 - do 6740. Prawie połowa wszystkich zgonów przypada na listopad. Najwięcej osób – 256 - zmarło 3 listopada - 10:11
- Pewien czas temu rząd zdecydował o wprowadzeniu szeregu obostrzeń, które mają przyczynić się do zmniejszenia liczby przyrostu nowych przypadków koronawirusa. Czy należy spodziewać się kolejnych restrykcji, a może zostaną złagodzone? Na te pytania w „Salonie politycznym” odpowiadał Piotr Müller
Nowe obostrzenia w tym tygodniu? Rzecznik rządu uciął spekulacje - 10:04
- Ministerstwo Zdrowia przekazało, że dotąd wyzdrowiało 361 886 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem. Tym samym w ciągu minionej doby potwierdzono kolejnych 19 003 wyzdrowienia.
- 10:02
- Służby sanitarne podjęły decyzję o objęciu kwarantanną 434 034 osób (w ciągu ostatniej doby objęto nią 18 433 osoby). Pod nadzór epidemiologiczny trafiło 24 717 osób, a więc o mniej niż w ciągu poprzednich dni
- 10:01
- W czwartek 19 listopada resort zdrowia przedstawił w godzinach porannych kolejny, dzienny raport o koronawirusie. Z opublikowanych danych wynika, że obecnie na terenie całego kraju zajętych jest 22 536 z 37 348 dostępnych łóżek COVID-19. Tym samym w ciągu minionej doby liczba hospitalizowanych pacjentów spadła o 276. Jednocześniepod respiratorami znajduje się 2080 osób (spadek o 37 w ciągu ostatnich 24 godzin). Łącznie dostępnych jest 2888 respiratorów
- 9:55
- Testy kliniczne drugiej fazy wykazały, że tzw. szczepionka oksfordzka na COVID-19, opracowana przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki, jest bezpieczna. Wywołuje ona reakcję immunologiczną również wśród ludzi starszych
- 9:46
- Uwaga na wysokie kary. Nieprzestrzeganie godzin dla seniorów może mieć poważne konsekwencje. Jednak trzeba pamiętać, że rozporządzenie nie dotyczy wszystkich sklepów
Godziny dla seniorów. Gdzie zrobisz zakupy, a które sklepy są zamknięte? - 9:41
- Premier Samoa, Tuilaepa Sailele Malielegani wezwał mieszkańców kraju w orędziu transmitowanym przez telewizję i radio do zachowania czujności i stosowanie się do wytycznych rządu dotyczących zachowań mających zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem, po tym jak na Samoa po raz pierwszy zanotowano pozytywny test na obecność koronawirusa
- 9:24
- W Korei Południowej drugi dzień z rzędu wykryto ponad 300 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – w ciągu ostatniej doby zakażenie wykryto u 343 osób, a łącznie od początku epidemii w Korei Południowej wykryto 29 654 zakażeń, 498 chorych na COVID-19 zmarło
- 9:11
- - W kwestii epidemii koronawirusa mamy okres stabilizacji, który pozwala z ostrożnym optymizmem patrzeć w przyszłość, ale do 29 listopada nic się nie zmieni, jeśli chodzi o obowiązujące obostrzenia i zasady - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk
- 9:04
- Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusem w Afryce przekroczyła 2 miliony - poinformowały w czwartek Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Na kontynencie zmarło dotąd 48 048 zakażonych osób.
Najwięcej przypadków oraz ofiar śmiertelnych odnotowano dotąd w Republice Południowej Afryki - zmarło tam 20 556 z ponad 757 tys. zakażonych osób. Jednak obecnie najgorsza sytuacja jest w Maroku, które przeżywa właśnie szczyt pandemii, notując ponad 5 tys. nowych infekcji dziennie - 8:51
- Na Ukrainie w środę wykryto 13 357 nowych infekcji koronawirusem, 257 zakażonych zmarło, a 7400 pacjentów wyzdrowiało - poinformował w czwartek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwyższy dzienny bilans zakażeń i zgonów od początku pandemii.
W środę przeprowadzono w kraju ok. 65 tys. testów na obecność koronawirusa, w tym ok. 40,5 tys. metodą PCR. 1531 osób hospitalizowano. Najwięcej zakażeń wykryto w Kijowie - ponad 1300 - 8:31
- W Tokio zgłoszono w czwartek 534 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Władze miasta podniosły alert epidemiczny na najwyższy poziom. Poprzedniego dnia w Japonii wykryto 2203 nowe infekcje, co jest największym dobowym bilansem w tym kraju.
Liczba nowych zakażeń w Tokio po raz pierwszy od początku kryzysu przekroczyła 500. Premier Yoshihide Suga oświadczył, że Japonia jest w stanie „maksymalnego alertu” i wezwał mieszkańców, by robili, co w ich mocy, aby uniknąć dalszych infekcji – przekazała japońska agencja Kyodo - 8:18
- Z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Petersburgu władze tej drugiej co do wielkości metropolii Rosji zapowiedziały w czwartek zakaz wstępu widzów na imprezy sportowe oraz ograniczenie wstępu do teatrów i kin. Restrykcje wejdą w życie w najbliższych dniach.
Od poniedziałku 23 listopada wszystkie imprezy sportowe w Petersburgu odbywać się będą bez widzów. Od 1 grudnia w salach koncertowych, teatrach i kinach Petersburga, uważanego za kulturalną stolicę Rosji, widownia będzie mogła być zapełniona w nie więcej niż 25 procentach - 8:08
- Aż jedna trzecia zmarłych z powodu COVID-19 to pacjenci z cukrzycą – ostrzega prof. Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jego zdaniem może to wiązać się z faktem, że cukrzyca często występuje u seniorów.
Z dotychczasowych obserwacji wynika, że na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bardziej narażone są osoby starsze, szczególnie z tzw. chorobami współistniejącymi. Często są to osoby z nadwagą i otyłe, z takimi schorzeniami jak choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca - 7:50
- W Wielkiej Brytanii świąt nie będzie?
Dziennik „The Sun” podał, że władze Wielkiej Brytanii rozmawiają o wspólnych regulacjach epidemicznych na okres Bożego Narodzenia. Rozważany jest plan zawieszenie na pięć dni - od 24 do 28 grudnia włącznie - zakazu spotykania się w domach osób z różnych gospodarstw domowych. - Każdy dzień poluzowania restrykcji na okres Bożego Narodzenia może wymagać później pięciu dni ich zaostrzenia, aby obniżyć z powrotem liczbę zakażeń – ostrzegła Susan Hopkins, doradczyni medyczna brytyjskiego rządu - 7:40
- Komisja Europejska zaleca stosowanie szybkich testów antygenowych pod kątem COVID-19 głównie u osób wykazujących objawy.
Szybkie testy antygenowe są mniej precyzyjne niż standardowe testy PCR, ale mogą dać wyniki w ciągu kilku minut, podczas gdy te drugie - w ciągu kilku dni. To może okazać się kluczowym narzędziem w walce z dużymi epidemiami. Stela Kiriakidu, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, podkreśla, że testy pokazują, jaki jest zasięg i etap rozprzestrzeniania się wirusa - 7:27
- W środę 18 listopada tysiące ludzi zbierało się pod Bramą Brandenburską w Berlinie w proteście przeciwko wprowadzeniu kolejnych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Policja użyła armatek wodnych próbując rozpędzić tłum. Demonstranci domagli się mniejszej ingerencji państwa w życie obywateli i więcej wolności osobistych.
Policja aresztowała kilka osób oraz wystawiła ponad 30 mandatów za brak przestrzegania obostrzeń. Policja odgrodziła kordonem drogę prowadzącą do budynków Bundestagu, który właśnie obraduje nad ujęciem ograniczeń w ramy prawne.
Obecnie ograniczenia kontaktów w sferze prywatnej i publicznej, nakaz noszenia maseczek i ograniczenia w podróżowaniu są regulowane tylko rozporządzeniami. - 7:17
- Nowy Jork zamyka szkoły
Od czwartku szkoły publiczne w Nowym Jorku będą zamknięte na czas nieokreślony. Przejdą całkowicie na nauczanie zdalne. Burmistrz Bill de Blasio uzasadnił tę decyzję podwyższeniem w mieście wskaźnika zakażeń Covid-10 w ciągu siedmiu dni średnio do 3 proc.
W samych tylko szkołach odsetek testów na obecność wirusa z pozytywnym wynikiem jest stosunkowo niski i sytuuje się poniżej 1 proc. De Blasio zapowiadał jednak jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, że budynki będą zamknięte ze względów bezpieczeństwa, jeśli wskaźnik infekcji w mieście dojdzie do 3 proc. - 7:06
- Według tabeli opublikowanych przez GUS na podstawie danych z urzędów stanu cywilnego od 5 października do 1 listopada zmarło w Polsce 45,4 tys. osób. Rok wcześniej w porównywalnym okresie od 7 października do 3 listopada zmarło prawie 30,9 tys. osób. Szczególnie duży skok umieralności nastąpił w tygodniu od 26 października do 1 listopada. Zmarło wówczas 14,1 tys. Polaków, prawie dwukrotnie więcej niż w podobnym okresie rok i dwa lata temu
- 7:05
- Do tej pory w Polsce umierało dziennie średnio 1100 osób. W październiku były dni, gdy umieralność była nawet dwukrotnie wyższa – powiedział PAP Rafał Halik z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Na razie trudno postawić pełną diagnozę, skąd tak gwałtowne wzrosty liczby zgonów
- 6:59
- Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zarekomendowała, by Sejm poparł poprawki, których celem będzie rozszerzenie pomocy państwa w związku z koronawirusem na kolejne branże w tym m.in. o muzea i uzdrowiska w ramach tzw. tarczy branżowej
- 6:47
- W pandemii wydatki ograniczyło 61 proc. Polaków - wynika z badania „Barometr oszczędności”. Ponad 43 proc. postępuje tak z powodu wzrostu cen produktów i usług, a 35 proc. ze względu na spodziewane podwyżki.
Autorzy badania IMAS International dla Krajowego Rejestru Długów wskazali, że epidemia zmusiła konsumentów do rezygnacji m.in. z usług fryzjerskich oraz kosmetycznych (35 proc.), kupowania artykułów do pielęgnacji i perfum (34 proc.). Mniej pieniędzy na ubrania i obuwie codziennego użytku przeznacza 1/3 respondentów, a co 5. na odzież biznesową. Z kolei 19 proc. badanych zredukowało wydatki na jedzenie - 6:36
- - Druga fala pandemii w Polsce nie będzie miała takich konsekwencji jak wiosenna - stwierdził w rozmowie z PAP minister finansów Tadeusz Kościński. Jego zdaniem wzrost stóp procentowych wydaje się mało prawdopodobny; nie widać też powodów, dla których złoty miałby się gwałtownie osłabić. - Po pierwsze mamy inną sytuację na rynkach międzynarodowych. Chiny są otwarte, a kraj ten jest istotnym globalnym dostawcą nie tylko produktów gotowych, ale i półproduktów. Na wiosnę, gdy ich rynek się zamknął, nastąpiło załamanie łańcuchów dostaw. Otwarte pozostają też nasze główne rynki eksportowe, przede wszystkim Niemcy - powiedział.
- 6:22
- Odnosząc się do zarzutów mediów krytycznych wobec rządu, że szpitale te, w tym na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie, są niemal puste dr Sutkowski zaznacza, że z tego powodu powinniśmy się cieszyć, a nie martwić. - A już tym bardziej atakować. One powinny czekać, być w pogotowiu. A skoro nie są jeszcze zapełniane to znaczy, że sytuacja jest owszem, bardzo trudna, ale jeszcze nie dramatyczna. Robienie jakiejś afery jest niepotrzebne. Oddzielając tę część propagandową, która towarzyszy zachowaniom każdej władzy, szpital Narodowy jest pewnym symbolem walki z koronawirusem i niech tak zostanie – powiedział portalowi DoRzeczy.pl prezes warszawskich lekarzy rodzinnych
- 6:17
- Dobre wieści na temat szczepionek
Szczepionka przeciwko koronawirusowi Pfizera i BioNTech może być dopuszczona do użytku przez organy regulacyjne USA i UE w połowie grudnia - poinformował w środę dyrektor generalny niemieckiej firmy. Tego samego dnia Pfizer ogłosił, że szczepionka ma 95 proc. skuteczności.
Ugur Sahin, dyrektor generalny niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, która przygotowała szczepionkę we współpracy z amerykańskim koncernem Pfizer, powiedział agencji Reutera, że "jeżeli wszystko pójdzie dobrze, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) może zatwierdzić awaryjne dopuszczenie do użycia (szczepionki) pod koniec pierwszej połowy grudnia, albo na początku drugiej połowy - 6:06
- „Francja daleka jest od wyjścia z kwarantanny” – powiedział w środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal. Koronawirus nie został pokonany, a liczba hospitalizowanych chorych na COVID-19 jest wyższa niż podczas pierwszej fali pandemii – dodał. Poinformował jednak, że od 1 grudnia niewykluczone jest częściowe poluzowanie lockdownu dla części przedsiębiorców, którzy będą mogli stopniowo otwierać sklepy z towarami nieuznawanymi za niezbędne do życia.