Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że 230 tysięcy testów zrobionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach jest nieważnych. Resort musiał odjąć je od ogólnej puli przeprowadzonych badań. 230 tysięcy to około 10 proc. testów w skali całego kraju. Liczbę trzeba odjąć od 2,4 mln testów, które wykonano od początku pandemii w Polsce.
Czytaj też:
Kto i dlaczego „zgubił” 230 tys. testów na koronawirusa? Grzesiowski domaga się wyjaśnień
Błąd sanepidu, źle raportowano testy. Sumowano, zamiast aktualizować
Jak poinformował w sobotę PAP wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski, błąd pojawił się w raportach laboratorium Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
– W codziennym raporcie podawano sumę wszystkich wykonanych badań, a nie tylko te, które zostały przeprowadzone danego dnia. Załóżmy, że do danego dnia było wykonanych 1700 testów, a w kolejnym zrobiono 40, sumowano je i raportowano 1740 jednego dnia – wyjaśnił Bogusławski.
Błąd był powielany od kilku miesięcy, co w efekcie dało 230 tysięcy dodatkowych badań.
Źle zliczano testy. „Niezmiernie nam przykro, że staliśmy się powodem zamieszania”
W związku z zaistniałą sytuacją komunikat wydał Wojewódzki Szpital Zespolony. Wyjaśniono w nim, że każde laboratorium realizujące testy w kierunku COVID-19 jest zobowiązane raportować te działania w centralnym systemie informatycznym. Zaznaczono, że w raportach odrębnie wpisywane są dane m.in.: dotyczące liczby wykonanych testów oraz liczby przebadanych osób.
Jak dodano: „W kolumnie „liczba wykonanych testów od pacjentów łącznie” podawano liczbę wykonanych testów do dnia raportowania, powiększoną o liczbę testów wykonanych w danym dniu (narastająco). W innych kolumnach, np. „liczba osób przebadanych w ciągu ostatnich 24 godzin” podawano dane dzienne (liczba osób przebadanych w czasie doby)” – zaznaczono w komunikacie.
„Niezmiernie nam przykro, że staliśmy się powodem zamieszania” – napisano.
W laboratorium wojewódzkiego szpitala zespolonego wykonywanych jest około 120 badań na dobę.
autor: Wiktor Dziarmaga
Czytaj też:
Ministerstwo Zdrowia zgłasza błąd. Wykonano 230 tys. testów na koronawirusa mniej