„ Czekaliśmy na wytyczne z Ministerstwa Edukacji Narodowej – otrzymaliśmy je. Jest tylko jeden problem. Oczywiście ten sam, co poprzednio. Rząd umywa ręce od odpowiedzialności, więc te „wytyczne” są bardzo ogólne” – napisał Rafał Trzaskowski na Facebooku i zapytał:
„Kto ma podejmować strategiczne decyzje, które bezpośrednio przełożą się na bezpieczeństwo i zdrowie naszych dzieci i nauczycieli? Premier, minister zdrowia, sanepid? Czyli służby i instytucje, na których spoczywa ta odpowiedzialność, które posiadają pełną wiedzę na temat stanu epidemii w naszym kraju – i narzędzia, aby zorganizować funkcjonowanie społeczeństwa w obliczu pandemii? Otóż nie. Według rządu mają to robić… dyrektorzy placówek oświatowych!”
Trzaskowski: Warszawa robi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo
Prezydent Warszawy zapowiedział, że nie zostawi bez wsparcia pracowników oświaty, uczniów, nauczycieli i rodziców. Dlatego ratusz przygotował dokument „Warszawskie wytyczne edukacyjne - nauka w czasie pandemii” dla dyrektorów szkół i przedszkoli, w tym również placówek specjalnych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych.
„ To szczegółowe procedury postępowania w przypadku każdego wariantu – nauki i pracy zdalnej, mieszanej i tradycyjnej. Przygotowaliśmy je w gronie ekspertów, naszych pracowników – również na bazie informacji i wniosków, które otrzymaliśmy od rodziców i uczniów” – tłumaczy Trzaskowski. „ Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele i wszyscy pracownicy oświaty – Warszawa działa, Warszawa wspiera Was i Warszawa robi wszystko, aby zapewnić Wam bezpieczeństwo i możliwie jak najlepsze warunki do pracy i do nauki” – dodał.
Ratusz informuje, że w dokumencie są m.in. wskazówki, jak właściwe zaplanować pracę, gdzie szukać regulacji prawnych, jak najlepiej zorganizować przestrzeń szkolną, wprowadzić wewnętrzne regulacje dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19, jak komunikować się ze społecznością szkolną czy integrować uczniów. Są w nim także zawarte zalecenia dotyczące m.in. jak najszybszego wdrożenia narzędzi do edukacji zdalnej, nie czekając na dalszy rozwój wydarzeń, organizacji pracy w przedszkolach, wspierania dzieci z niepełnosprawnościami, rozwijania kompetencji cyfrowych czy monitorowania problemów uczniów.
Przygotowane przez ratusz „Warszawskie wytyczne edukacyjne – nauka w czasie pandemii”:
Czytaj też:
Część uczniów będzie musiała nosić w szkołach przyłbice. Ma je zapewnić dyrekcja szkoły