Nowelizacja ustawy covidowej która przewiduje, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy przez wojewodów, a nie wszystkim w nią zaangażowanym została w piątek 28 listopada odrzucona przez Senat. Za odrzuceniem głosowało 51 senatorów, przeciw było 47. Nikt się nie wstrzymał.
Dlatego w sobotę 28 listopada w Sejmie odbyło się głosowanie nad odrzuceniem weta Senatu.
Sejm odrzucił weto Senatu
Podczas sobotniego głosowania Sejm odrzucił weto Senatu ws. nowelizacji ustawy covidowej. Za odrzuceniem weta Senatu głosowało 231 posłów. Przeciw było 219, a 2 wstrzymało się od głosu.
Teraz nowelizacja ustawy czeka na podpis prezydenta, a nastepnie, jesli prezydent taki podpis złoży, to wraz z ustawą, którą zmienia, powinna byc niezwłocznie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wtedy do cześci lekarzy pracujących z chorymi na COVID-19 trafią dodatkowe pieniądze.
Nowelizacja ustawy o dodatkach do lekarzy. O co chodzi?
Pod koniec października Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustawy covidowej. Posłowie poparli – mimo negatywnego stanowiska rządu – poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy przez wojewodę) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie.
Politycy PiS stwierdzili, że głosowanie Sejmu było błędem i przygotowali nowelizację ustawy. Jednoczesnie rząd wstrzymał publikacje pierwszej, podpisanej przez prezydenta ustawy, która „niezwłocznie” powinna zostac opublikowana w Dzienniku Ustaw tłumacząc, że budżet nie wytrzymałby takiego obciążenia.
Czytaj też:
Ponad 15 tys. przypadków koronawirusa w Polsce. „92 zakażenia to dane bez wskazania adresu”