28 maja Europejska Agencja Leków zatwierdziła wniosek, by rozszerzyć stosowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer/BioNTech na dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Dzieci w wieku 12-15 lat (te w wieku 16-17 lat już dopuszczono do szczepień) mają mieć podawaną szczepionkę Pfizer (innych preparatów jeszcze nie zatwierdziła EMA, niedawno Moderna ogłaszała, że jej szczepionka jest bezpieczna dla nastolatków) w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.
31 maja Rada Medyczna, działająca przy KPRM, przyjęła rekomendację, by osoby od 12 do 15 roku życia szczepić właśnie preparatem Pfizera. We wtorek 1 czerwca w związku z tym rząd zwołał konferencję prasową z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Zmiany dla dzieci 12-15 lat. Od 7 czerwca będą mogły być szczepione
W trakcie konferencji prasowej rząd poinformował, że od 7 czerwca 2021 roku ruszy rejestracja do szczepień dla dzieci powyżej 12. roku życia.
– Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań – mówił szef KPRM Michał Dworczyk. Jak zapowiedziano, na razie dzieci będą szczepione w dotychczasowych punktach. Później, we wrześniu, możliwe jest organizowanie szczepień w szkołach. – W trzecim tygodniu września, 13-17 września, ruszy akcja szczepień w szkołach – mówił minister edukacji Przemysław Czarnek.
[b]Krótkie podsumowanie kluczowych informacji:[/b]
- 13:06
- Konferencja przedstawicieli rządu zakończyła się tuż po godz. 13. Krótkie podsumowanie kluczowych informacji:
– Od 7 czerwca rozpoczną się szczepienia dzieci, które skończyły 12 lat;
– 1 czerwca w Polsce wystartował unijny certyfikat covidowy;
– Szczepienie dzieci w szkołach będzie możliwe we wrześniu, na razie osoby w wieku 12-18 lat będą szczepione w powszechnych punktach szczepień itp. - 13:01
- Choć poluzowano wiele obostrzeń, wciąż restrykcjami objęte są zgromadzenia.
- Tak jak powiedziałem: jutro przedstawimy szczegółową informację. Zgromadzenia są jednym z takich obszarów, co do których jutro prawdopodobnie podejmiemy decyzję o zwiększeniu limitów z tym związanych - odpowiada minister zdrowia. - 13:00
- Dziennikarz TOK FM dopytuje ministra zdrowia, czy rzeczywiście można mówić o sukcesie certyfikatów covidowych. Tomasz Fenske mówi, że kod QR, który wygenerował, nie działa i inne osoby mają podobne problem.
- Aplikacja potrzebna do odczytu będzie dostępna dopiero po 10 czerwca - mówi Adam Niedzielski. - 12:57
- Michał Dworczyk nie odpowiada na pytanie dziennikarzy, czy Janusz Cieszyński wróci do rządu. Prosi media, by trzymały się zasad i zadawały pytania dotyczące programu szczepień czy sytuacji pandemicznej.
- 12:56
- Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że 2 czerwca rząd przedstawi nowe informacje o luzowaniu obostrzeń. Z kolei 7 czerwca ma wspólnie z premierem zaprezentować rygory, które mają obowiązywać w trakcie wakacji.
- Jeżeli chodzi o obostrzenia, to jutro na konferencji przedstawimy dalsze kroki luzujące. To będzie informacja w perspektywie do 26 czerwca. W poniedziałek przedstawimy z panem premierem plan, który będzie obejmował całe wakacje - mówi. - 12:52
- W kontekście nadchodzących wakacji padają pytania, czy rząd będzie blokował loty z i do niektórych regionów, w których występują inne warianty koronawirusa lub sytuacja epidemiczna rodzi różne obawy.
- My na razie nie wprowadzamy i nie planujemy żadnego różnicowania. Mamy taką sytuację, że w zasadzie wszystkie kierunki, z których do Polski docierają podróżni, mają te same reguły. W przypadku przekroczenia granicy jest obowiązkowa kwarantanna, z której zwalnia status szczepienia bądź też test wykonany w grupie Schengen - odpowiada Adam Niedzielski.
- Jedyny elementem różnicowania, o którym myślimy, to sytuacja, w której ustalimy, że dana osoba ma jedną z mutacji altertowych i wtedy chcemy, by kwarantanna była wydłużona dla takiej osoby - dodaje minister zdrowia. - 12:51
- Na konferencji pada pytanie: Czy szczepienia dzieci przeciw koronawirusowi będą obowiązkowe?
- W tej chwili nie ma takiej dyskusji, by szczepienia były obowiązkowe, dla którejkolwiek z grup wiekowych w Polsce. W żadnym z krajów UE nie ma obowiązku przyjmowania takich szczepień - mówi Michał Dworczyk i dodaje, że rząd dalej będzie prowadził profrekwencyjne działania w ramach programu szczepień. - 12:50
- Dziennikarka TVP Info dopytuje o korzyści z paszportu covidowego.
- To wystandaryzowana formuła, która obowiązuje w całej UE i będzie obowiązywała od 1 lipca (...), ale największą zaletą posiadania certyfikatu jest to, że przekraczając granicę nie musimy każdorazowo pokazywać testu, wystarczy pokazanie tego certyfikatu - odpowiada minister zdrowia. - 12:49
- Teraz pytania dziennikarzy do ministrów.
- 12:46
- Minister zdrowia zapowiada, że do 25 czerwca opracowana zostanie możliwość "prezentowania" certyfikatu covidowego w aplikacji MojeIKP (odpowiednik Internetowego Konta Pacjenta, ale na urządzeniach mobilnych).
- 12:42
- - Dzisiaj, 1 czerwca, Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. To system stworzony przez Komisję Europejską, by móc ułatwić swobodne podróżowanie po UE w trakcie pandemii - mówi na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Wcześniej minister sam napomknął, że chce skorzystać z okazji i powiedzieć o innej, ważnej sprawie.
Niedzielski zaznacza, że Polska jest w grupie siedmiu krajów UE, które już nie testują certyfikatu, a z niego korzystają. - Od dziś państwo możecie korzystając ze swojego konta pacjenta pobrać certyfikat - mówi i dodaje, że taki dokument jest dostępny w wersji elektronicznej, ale można go również wydrukować. - 12:41
- W czerwcu ma ruszyć akcja informacyjna przeznaczona dla dzieci i rodziców, dotycząca oczywiście szczepień przeciwko koronawirusowi.
- 12:40
- Minister edukacji Przemysław Czarnek opisuje, jak będą wyglądały szczepienia w szkołach już po wakacjach, czyli w nowym roku szkolnym 2021/2022. Najpierw w szkołach będą zbierane kwestionariusze wśród dzieci, trwać będą też ustalenia z dyrektorami szkół, czy to w placówkach mają powstać w punktach szczepień.
- W trzecim tygodniu września, 13-17 września, ruszy akcja szczepień w szkołach - zapewnia minister. - 12:36
- 7 czerwca rozpocznie się w Polsce szczepienie uczniów od 12. roku życia.
Dzieci będą szczepiły się tak, jak wszyscy inni, czyli w punktach szczepień. - Na razie nie zaczniemy przed wakacjami szczepień w szkołach, zaczniemy je od września - mówi Dworczyk.
- Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań - dodaje szef KPRM. - 12:35
- Z lekkim opóźnieniem, ale ruszyła konferencja rządu. Głos jako pierwszy zabiera Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. Dworczyk podsumowuje, że jak dotąd wykonano w Polsce ponad 20 mln szczepień z czego 13,7 mln to osoby, które przyjęły pierwszą dawkę.
- 12:30
- O godz. 12.30 miała rozpocząć się konferencja rządu. Zapewne będzie trzeba poczekać jeszcze chwilę na pojawienie się ministrów.
- 12:17
- Dotychczas w Polsce do szczepień przeciwko koronawirusowi dopuszczeni byli nastolatkowie w wieku 16-17 lat. Niepełnoletni są szczepieni preparatem firmy Pfizer, a niedawno zaczęto dopuszczać młodszych (12-15 lat) do szczepień. Podobne rekomendacje wydała niedawno Rada Medyczna działająca przy premierze.
Rada Medyczna rekomenduje szczepienia przeciw COVID-19 12-15 latków - 12:15
- O godz. 12.30 rozpocznie się konferencja rządu w sprawie szczepień dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Na briefingu obecni mają być szef KPRM Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji Przemysław Czarnek.
Dworczyk: Niedzielski i Czarnek ogłoszą szczegóły szczepień dzieci w wieku 12-15 lat