W ramach Narodowego Programu Szczepień planowane są strategiczne działania, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych szczepień wśród obywateli. Dotyczą one nie tylko samego zakupu szczepionek, ale również ich dystrybucji w kraju, a następnie monitoringu przebiegu i efektywności szczepienia.
W Polsce pierwsze dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi zostały podane pod koniec grudnia 2020 roku. Od tego czasu wykonano ponad 34,7 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest prawie 17,6 mln Polaków (te osoby zostały zaszczepione preparatem Johnson & Johnson albo dwiema dawkami innych preparatów). Liczba niepożądanych odczynów przekroczyła 14 tys. Tzw. NOP-y najczęściej mają łagodną postać, a po szczepieniu występuje podwyższona temperatura lub pojawia się zaczerwienienie w miejscu ukłucia.
Koronawirus w Polsce. Gdzie wykonano najmniej szczepień?
Na rządowej stronie dostępna jest mapa, na której zilustrowany i na bieżąco aktualizowany jest „Raport szczepień przeciwko COVID-19” w formie graficznej. Ze szczegółowych danych wynika, że najwięcej szczepień wykonano w przedziale wiekowym 61-70 (7 mln), a najmniej u dzieci w wieku od 12-17 roku życia (1,2 mln). Warto przypomnieć, że możliwość zapisywania się na szczepienie dzieci od 12 do 15 roku życia została umożliwiona na początku czerwca 2021 roku. Najmniej szczepień wykonano w województwie opolskim (826 tys.), województwie lubuskim (947 tys.), świętokrzyskim (989 tys.) oraz podlaskim (991 tys.).