Certyfikat potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19, status ozdrowieńca lub też negatywny wynik testu diagnostycznego, wprowadzono w krajach UE na początku lipca 2021 r., by ułatwić przemieszczanie się w Unii Europejskiej podczas pandemii. Zaświadczenie można otrzymać w formie wydruku po wykonaniu iniekcji w punkcie szczepień lub pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta albo mieć je dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel.
Paszport covidowy - jak długo jest ważny?
Do tej pory certyfikat był ważny od czternastego dnia po przyjęciu szczepienia przez 356 dni po przyjęciu ostatniej dawki (drugiej lub pierwszej, gdy preparat był jednodawkowy). Zgodnie z wydanym na początku stycznia komunikatem ministra zdrowia od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, dawce przypominającej i dodatkowej, została skrócona z 360 dni do 270 dni. Data ważności jest liczona od ostatniego szczepienia. Nowe wytyczne zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.
Dawka dodatkowa a dawka przypominająca
Dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca. Podawana jest, by osiągnąć optymalne zabezpieczenie przed chorobą.
Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym po pięciu miesiącach od ukończenia podstawowego schematu szczepień przeciw COVID-19, aby poprawić, utrwalić i przedłużyć ochronę po szczepieniu.
Czytaj też:
Zakażeni oficerowie SOP i wiceminister. Resort zdrowia o najnowszej decyzji