Od kilku dni liczba nowych zakażeń koronawirusem utrzymuje się w Polsce poniżej 5 tys. przypadków dziennie. W sobotę 2 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2103 zakażeniach Sars-Cov-2, a w piątek 1 kwietnia zaraportowano 4053 nowych przypadków.
Koronawirus w Polsce. Raport z 3 kwietnia
W niedzielę 3 kwietnia resort zdrowia poinformował o 557 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce, w tym o 57 ponownych zakażeniach. Ostatniej doby najwięcej przypadków wykryto w woj. mazowieckim (82), śląskim (62) i dolnośląskim (59). Pozostałe dotyczą województw:
- małopolskiego (47),
- wielkopolskiego (43),
- lubelskiego (35),
- łódzkiego (34),
- pomorskiego (30),
- świętokrzyskiego (29),
- podkarpackiego (28),
- zachodniopomorskiego (24),
- opolskiego (18),
- kujawsko-pomorskiego (15),
- podlaskiego (13),
- warmińsko-mazurskiego (12),
- lubuskiego (5).
- 21 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo poinformowało też, że jedna osoba zmarła z powodu COVID-19 i jedna z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Od początku pandemii wykryto 5 969 621 zakażeń w Polsce, a 115 345 osób zmarło z powodu koronawirusa.
Zmiana sposobu raportowania
W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmianie w systemie raportowania. „W związku ze zmianą przepisów dot. zwalczania COVID-19 zaprzestajemy codziennego publikowania na profilach MZ informacji o liczbie osób objętych kwarantanną, liczbie zleceń na test POZ czy dziennej liczbie wykonanych testów antygenowych” – przekazano w komunikacie na Twitterze. „Nadal monitorujemy i zbieramy dane. dot. zachorowań na COVID19. W związku z zakończeniem funkcjonowania szpitali i oddziałów covidowych raport dotyczący liczby pacjentów z COVID-19 w szpitalach będzie publikowany raz w tygodniu” – przekazał resort.
Test tylko na podstawie skierowania od lekarza
Od 1 kwietnia zmianie uległy zasady kierowania pacjentów na testy na koronawirusa. Dotychczas na test PCR można było zgłosić się samodzielnie, wypełniając internetowy formularz. Teraz wyłącznie lekarze będą podejmować decyzje o skierowaniu pacjenta na test. „Przypominamy, że od dziś bezpłatne testy na obecność koronawirusa można wykonywać jedynie na zlecenie lekarza. Podstawowa Opieka Zdrowotna ma zagwarantowane przez MZ dostawy darmowych testów antygenowych” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.