Ministerstwo Zdrowia poinformowało w mediach społecznościowych o ważnej informacji dotyczącej zmian w systemie raportowania nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Jak zaznaczył rzecznik resortu „w związku ze spadającą liczbą zakażeń oraz idącym w ślad za tymi spadkami słabnącym zainteresowaniem opinii publicznej prezentacją bieżących danych »covidowych« od 16 kwietnia zmodyfikowany zostanie system raportowania”.
Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia tylko raz w tygodniu
„Dane będą teraz podawane w odstępach tygodniowych. Zestawienia, wraz z informacją o hospitalizacji, będą prezentowane w każdą środę” – podsumował Wojciech Andrusiewicz. Oznacza to, że najbliższa publikacja odbędzie się 20 kwietnia 2022 roku.
Ministerstwo Zdrowia taki ruch zapowiadało już w lutym. Adam Niedzielski mówił wówczas, że warunkiem miała być mniejsza liczba pacjentów w szpitalach oraz wykrywanie mniej niż 1 000 zakażeń SARS-CoV-2 dziennie.
MZ wprowadza zmiany w raportowaniu o pandemii
Resort już wcześniej wprowadził zmiany w publikowaniu dziennych statystyk dotyczących koronawirusa. Na początku kwietnia zdecydowano o zaprzestaniu publikowania na profilach Ministerstwa Zdrowia informacji o liczbie osób objętych kwarantanną, liczbie zleceń na test POZ czy dziennej liczbie wykonanych testów antygenowych.
Z kolei w związku z zakończeniem funkcjonowania szpitali i oddziałów covidowych częstotliwości raportu dotyczącego liczby pacjentów z koronawirusem w szpitalach została ograniczona do jednego wpisu w tygodniu.
Czytaj też:
Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia ujawniło dane z raportu