Dwa lata temu włoscy naukowcy poinformowali, że na Marsie może istnieć więcej wody, niż do tej pory sądzono. Teraz przedstawili kolejne dowody na potwierdzenie tej tezy.
Życie na Marsie?
Z wyników badań, które przeprowadził zespół, wynika, że pod taflą lodu na południowym biegunie Marsa mogą znajdować się obszerne jeziora. Jednocześnie zaznaczyli, że w podobnych miejscach na Ziemi istnieje bogate życie. Część naukowców nie jest jednak nadal przekonana. Przykładem podawanym przez włoski zespół jest jezioro Wostok. To największe ze znanych jezior podlodowcowych. Jest ono położone na Antarktydzie na głębokości około 4 tys. metrów pod powierzchnią lodu. Długość jeziora szacowana jest na 250 km a jego szerokość na 50 km. W próbkach wody, które pobrali naukowcy, znaleziono ślady życia w postaci mikroorganizmów. Na podobne efekty naukowcy liczą w przypadku jezior na Marsie.
Galeria:
Mars widziany z sondy Mars Reconnaissance Orbiter
Badanie opublikowane w magazynie Nature Astronomy wskazuje, że pod lodem na południowym biegunie Marsa znajduje się więcej jezior, niż zakładano dwa lata temu. Naukowcy przypominają, że powierzchnie Czerwonej Planety kiedyś pokrywało dużo więcej zbiorników wodnych. Nadal jednak nie do końca wiadomo, co stało się z życiodajną cieczą.
– Jeśli woda pod lodowcem faktycznie istnieje, to jest ona bardzo słona i mulista – twierdzi Elena Pettinelli główna autorka badania z Università degli Studi Roma Tre w Rzymie.
Czytaj też:
Elon Musk: To nie lot na Marsa jest problemem. Prawdziwe wyzwanie jest inne