NASA i jej europejska odpowiedniczka ESA (Polska jest jej członkiem) pochwaliły się efektami współpracy. Wykorzystując legendarny już teleskop Hubble'a agencje wykonały serię zdjęć, które po nałożeniu na siebie dały zapierający dech w piersiach efekt. Tak wygląda NGC 5643. Spiralna galaktyka, która znajduje się w konstelacji Lupus (Wilk), jest oddalona od Ziemi o około 60 mln lat świetlnych.
Fascynujący efekt współpracy
Spektakularna fotografia to tak naprawdę zbitka ponad trzydziestu różnych zdjęć wykonanych z różną ekspozycją. Ich wykonanie zajęło łącznie ponad dziewięć godzin pracy teleskopu. Jak widać, warto było jednak poczekać i skupić się wyłącznie na tym zadaniu.
Galaktyka jest miejsce zarejestrowanej niedawno supernowej, która powstała w wyniku pochłonięcia masy pobliskiej gwiazdy przez białego karła, czyli niewielki obiekt składający się ze zdegenerowanej materii. Zjawisko to nie zostało jednak uchwycone na prezentowanej przez agencje fotografii.
Zaobserwowanie zjawiska było przyczynkiem do przyznania Nagrody Nobla w 2012 roku. Otrzymali ją Adam Riess, Saul Perlmutter i Brian Schmidt.
Czytaj też:
POLSA podpisała z NASA umowę o współpracy. Mogą na tym skorzystać start-upy