Truskawkowy Księżyc pojawia się każdego roku w okolicach kalendarzowego lata. W tym roku Srebrny Glob swoją pełnię osiągnie 4 czerwca o godzinie 5:43. Dowiedzmy się, gdzie najlepiej oglądać to zjawisko oraz dlaczego jego nazwa związana jest z owocami.
Gdzie najlepiej oglądać pełnie Księżyca?
Pełnie Księżyca bardzo często można ujrzeć gołym okiem. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, tylko odpowiednich warunków pogodowych. Najlepiej gdy pełnia wypada wieczorem, a niebo jest wtedy bezchmurne. Niestety nie zawsze pogoda będzie nam sprzyjać. 4 czerwca między godziną 5:00 a 6:00 bezchmurnie będzie wyłącznie:
- na Podkarpaciu;
- na południu Lubelszczyzny;
- na północy i zachodzie Pomorza Zachodniego;
- w centralnej części Ziemi Lubuskiej.
Bardzo małe szanse na oglądanie pełni będą mieć mieszkańcy województw:
- warmińsko-mazurskiego;
- podlaskiego;
- kujawsko-pomorskiego;
- wielkopolskiego;
- śląskiego.
Większość obszarów tych województw objęta będzie pełnym zachmurzeniem.
Truskawkowy Księżyc i inne nazwy na pełnię w czerwcu
Wydawać by się mogło, że Truskawkowy Księżyc oznacza kolor naszej naturalnej satelity. Jednak historia tej nazwy wywodzi się z czegoś zupełnie innego. To określenie powstało w dawnych plemionach Ameryki Północnej. Czerwiec to miesiąc, w trakcie którego zbierano truskawki.
W innych regionach pełnia ta nosiła również określenie Różanej. Nazwa ta pochodzi od kwiatów, które również kwitną w czerwcu. Zdarzyć się może, że w czerwcu usłyszymy również o Gorącym Księżycu oraz Superksiężycu. Ta druga nazwa jednak może wprowadzić w błąd.
Czym jest Superksiężyc?
W niektórych źródłach możemy natrafić na nazywanie czerwcowego Księżyca naprzemiennie Superksiężycem. Jednak określenie to oznacza, że Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi. W takich momentach tarcza Luny powiększa się nawet o 14 proc. i świeci nawet o 30 proc. mocniej niż w apogeum.
Okazuje się jednak, że w czerwcu Księżyc wcale nie znajduje się najbliżej naszej planety. Oddalony jest od niej o 373 905 kilometrów. Mniejszy dystans osiągnie on 1 oraz 31 sierpnia. Wtedy możemy mówić o zjawisku Superksiężyca.
Kalendarz pełni Księżyca?
Najbliższa pełnia Księżyca będzie miała miejsce już 4 czerwca o godzinie 5:43, a jej nów nastąpi 18 czerwca o 6:39. Zmiany widoczne będą na niebie już dzień przed i dzień po pełni. W kolejnych miesiącach pełnia Księżyca wystąpi:
- 3 lipca o 13:40;
- 1 sierpnia o 20:33 (Superksiężyc);
- 31 sierpnia o 3:37 (Superksiężyc);
- 29 września o 11:58;
- 28 października o 22:24;
- 27 listopada o 10:16;
- 27 grudnia o 1:33.
Czytaj też:
Pełnia Księżyca – jaki jest jej wpływ na zdrowie? Istnieje aż 7 czynnikówCzytaj też:
Internauci dzielą się zdjęciami superksiężyca. Zobaczcie niesamowite zjawisko