Teleskop Webba dokonał kolejnego odkrycia na Jowiszu. Urządzenie wypatrzyło potężny prąd strumieniowy o prędkości przekraczającej 500 km/h. Środowisko naukowe jest wstrząśnięte, ponieważ do tej pory nikt się nie spodziewał, że na Jowiszu mogą być tak silne prądy.
Huragan na Jowiszu?
Badania wskazały istnienie potężnego prądu strumieniowego o prędkości 515 km/h nad równikiem planety, w dolnych partiach stratosfery. Prąd rozciągał się na długości 4800 kilometrów. To niemal dwa razy więcej niż prędkość huraganowego wiatru, którą odnotowano nad Oceanem Atlantyckim.
Środowisko naukowe zdumione odkryciem
„To niesamowite, że po latach śledzenia chmur i wiatru Jowisza wciąż mamy jeszcze wiele do nauczenia się” – powiedział Leigh Flechter z brytyjskiego Uniwersytetu w Leicester. Jak przyznają naukowcy, odkrycie może pomóc zrozumieć badaczom w jaki sposób prędkość wiatru zmienia się wraz z wysokością.
„To, co zawsze postrzegaliśmy jako rozmyte mgły w atmosferze Jowisza, teraz wydaje się wyraźnymi cechami, które możemy śledzić wraz z szybkim obrotem planety” – stwierdził Ricardo Hueso z Uniwersytetu Kraju Basków, autor artkułu na temat odkrycia dokonanego przez Teleskop Webba.
Czym jest Teleskop Webba?
Teleskop Jamesa Webba to następca słynnego Teleskopu Hubble'a, nazywany cudem techniki. Urządzenie zostało rozmieszczone w odległości 1,5 mln kilometrów od Ziemi w celu obserwacji najstarszych galaktyk we Wszechświecie. Naukowcy są przekonani, że teleskop pomoże im zgłębić tajemnice kosmosu i przyniesie wiele wspaniałych danych.
Teleskop Webba pozwolił już zaobserwować Mgławicę Carina, jedną z najjaśniejszych mgławic na niebie oddalonej od Ziemi o ok. 7,6 tys. lat świetlnych czy Egzoplanetę WASP-96, która znajduje się poza Układem Słonecznym. Prąd strumieniowy na Jowiszu to kolejne wspaniałe odkrycie, które nie byłoby możliwe bez tego potężnego urządzenia.
Czytaj też:
Polskie podboje kosmiczne. Ci naukowcy odkrywali przed nami tajemnice wszechświataCzytaj też:
Sztuczna inteligencja podbija kosmos. Polacy mają w tym swój udział