Jak wcześniej pisaliśmy, asteroida 2024 PT5 została po raz pierwszy zauważona w sierpniu 2024 roku. Kosmiczny obiekt o średnicy zaledwie 11 metrów zbliżał się do Ziemi, co wzbudziło zainteresowanie naukowców. Obliczenia wskazywały, że wejdzie na orbitę naszej planety na pewien czas. Od 29 września 2024 roku asteroida ta faktycznie krążyła wokół Ziemi, pełniąc rolę tymczasowego naturalnego satelity. Dziś jednak, dokładnie o godzinie 16:43, 2024 PT5 opuści orbitę naszej planety.
Naukowe odkrycia w temacie 2024 PT5
Pomimo niewielkich rozmiarów i bardzo ciemnej powierzchni, asteroida stała się przedmiotem wnikliwych badań. Zbyt mała i słabo widoczna, aby można ją było obserwować za pomocą amatorskich teleskopów, została poddana analizie spektrometrycznej przez naukowców. Wyniki badań wskazują, że skała ta ma skład chemiczny zbliżony do próbek pobranych z Księżyca.
Eksperci sugerują, że 2024 PT5 mogła być kiedyś fragmentem powierzchni Księżyca, który został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim.
– Istnieje wiele dowodów sugerujących, że asteroida ta może mieć księżycowe pochodzenie – powiedział Carlos de la Fuente Marcos z madryckiego Uniwersytetu Complutense. – Badania podkreślają jej szybką rotację z okresem obrotu poniżej jednej godziny, co byłoby normalne, jeśli 2024 PT5 byłaby dużym głazem z powierzchni Księżyca albo fragmentem innego większego obiektu – dodał badacz.
Asteroida 2024 PT5 po opuszczeniu ziemskiej orbity znajdzie się ponownie najbliżej naszej planety 9 stycznia 2025 roku. Następnie jednak oddali się na długi czas, by powrócić w pobliże Ziemi dopiero w 2055 roku.
To nie pierwszy mini-księżyc Ziemi
2024 PT5 to nie jedyny tymczasowy naturalny satelita, jaki Ziemia gościła w swojej historii. W 2006 roku w pobliżu naszej planety pojawiła się asteroida 2006 RH120, która przez prawie rok była drugim księżycem Ziemi. Jeszcze bardziej trwały był obiekt 2020 CD3, który orbitował wokół naszej planety przez niemal trzy lata.
W przeszłości Ziemia przechwyciła także inne asteroidy na krótki czas, takie jak 1991 VG czy 2022 NX1. Ta ostatnia powróci w okolice naszej planety prawdopodobnie w 2051 roku.
Czytaj też:
Na niebie szykuje się wspaniały spektakl. „Dziś nie macie żadnej wymówki”Czytaj też:
Ziemia ma właśnie dwa księżyce. To prawda, choć brzmi nieprawdopodobnie