-
Na tę kometę trzeba było czekać 160 tys. lat. „Niezwykła sytuacja”
Kometa C/2024 G3 (Atlas) jest już widoczna z powierzchni Ziemi po 160 tys. lat. Jednak jest bardzo trudna, a nawet niebezpieczna do obserwacji. Może się za to okazać, że bardzo dobrze widoczny będzie jej warkocz.
NaukaŚwiat -
Wielka koniunkcja planet coraz bliżej. „Wyjątkowe zjawisko” widoczne też w Polsce
Choć 2024 rok obfitował w różnego rodzaju spektakularne zjawiska astronomiczne, w 2025 roku również możemy spodziewać się ekscytujących widoków na nocnym niebie. Już wkrótce bowiem będziemy mogli zaobserwować niezwykłą koniunkcję planet....
Życie -
Utknęli w kosmosie na wiele miesięcy. NASA znów opóźnia termin powrotu dwójki astronautów
Dwójka astronautów NASA, która utknęła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wciąż nie może wrócić na Ziemię. Właśnie poinformowano ich o kolejnym opóźnieniu.
Świat -
Tak rodzi się Droga Mleczna. „Świąteczne światełka”
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, będący dziełem NASA, po raz pierwszy uchwycił obraz przedstawiający prawdopodobny wygląd naszej Drogi Mlecznej na etapie jej narodzin. To przełomowe odkrycie wywołało w środowisku naukowym prawdziwą euforię.
Życie -
Miliardy lat temu był ciepły i wilgotny. Kolejna tajemnica Marsa odkryta
Marsjański meteoryt „Black Beauty” przynosi dowody na istnienie wody na Marsie sprzed 4,45 miliarda lat. Maleńkie ziarenko cyrkonu odkryte w skale rzuca nowe światło na dotychczasowe badania kosmosu.
Życie -
Kula ognia przecięła nocne niebo. Nagranie robi wrażenie
Spektakularne widowisko na niebie nad Syberią. Spłonęła tam asteroida C0WECP5. Po raz jedenasty w historii astronomowie wykryli kosmiczną skałę na kursie kolizyjnym z Ziemią jeszcze przed jej wejściem w atmosferę. Efektowna kula ognia...
Świat -
Łatwo przyszło, łatwo poszło. Ziemia właśnie straciła swój drugi księżyc
Dziś Ziemia pożegna swojego tymczasowego drugiego księżyca. Niewielka asteroida o nazwie 2024 PT5, która od końca września orbitowała wokół naszej planety, opuści jej orbitę na wiele dekad.
Życie -
Ziemia zyskała mini-księżyc. Pierwszy raz udało się go dostrzec
Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Ziemia tymczasowo zyskała drugi księżyc! Asteroida, znana jako 2024 PT5, pojawiła się w okolicy naszej planety 29 września 2024 roku. To niezwykłe zjawisko wzbudziło duże zainteresowanie w...
Życie -
„Jak już się pojawi, to ojoj”. Warto spojrzeć w niebo
Choć latem na niebie działo się nieco więcej, jesień także wydaje się być interesująca dla miłośników astronomii. Niebawem, po zmroku znów będzie warto spojrzeć w górę – czeka nas bowiem maksimum roju Taurydów.
KrajŻycie -
Zagadka rozwiązana. Wiadomo, co stanie się z „drugim Słońcem”
Była oceniana jako jedna z najjaśniej świecących gwiazd i perfekcyjna kandydatka na supernową. Betelgeza, bo o niej mowa, przygasła nieco w 2019 roku. Później znów zrobiło się jaśniej – najnowsze badania przynoszą odpowiedź na pytanie,...
Życie -
Przełom w badaniach kosmosu. Nowe odkrycie naukowców podważa kilka teorii
Naukowcy odkryli odległą galaktykę dyskową , która ma zaskakująco podobne cechy do naszej Drogi Mlecznej. Może to zmienić naszą wiedzę o tym, w jaki sposób powstają galaktyki.
Życie -
Teoria wielkiego zderzenia. Naukowcy pomylili się o 40 mln lat
Wiek Księżyca jest od dawna przedmiotem dyskusji. Powszechnie przyjęło się, że wynosi co najmniej 4,42 mld lat. Naukowcu badali jednak minerały przywiezione przez Apollo i okazało się, że naturalny satelita Ziemi jest o 40 mln lat starszy.
Nauka -
Na niebie szykuje się wspaniały spektakl. „Dziś nie macie żadnej wymówki”
Jak zapewnia Karol Wójcicki, znany popularyzator astronomii i miłośnik nauki, czeka nas wieczór pełen niezwykłych doznań. „Dziś nie macie żadnej wymówki” – napisał w mediach społecznościowych.
KrajŻycie -
Polacy znów mogą podziwiać zorzę polarną. To będzie spektakularne zjawisko
Jest szansa, że dziś, po raz kolejny w tym tygodniu, Polacy będą mogli oglądać zorzę polarną. To za sprawą burzy magnetycznej klasy G4, która jest wynikiem koronalnego wyrzutu masy (CME). Zjawisko to zapowiedzieli m.in. eksperci z...
KrajEkologiaPogodaŚwiatŻycie -
Ziemia ma właśnie dwa księżyce. To prawda, choć brzmi nieprawdopodobnie
Od tygodnia Ziemia ma dodatkowy księżyc. Choć go nie widzimy, on naprawdę istnieje i znajduje się blisko naszej planety. Naukowcy tłumaczą, o co dokładnie chodzi.
Życie -
Ziemia będzie miała dwa księżyce. Ale nie na długo
Ziemia zyska na dwa miesiące miniksiężyc. Asteroida następnym razem zbliży się do naszej planety 9 stycznia 2025 r. Nie będzie to jednak tak bliski przelot jak teraz. Potem wróci dopiero w 2055 r.
Nauka -
Asteroida wielkości wieżowca przeleci obok Ziemi. NASA alarmuje
Jak podała NASA, w przyszłym tygodniu asteroida ma przelecieć obok Ziemi. Wskazano, że jest „potencjalnie niebezpieczna”.
Życie -
Historyczna misja w kosmos. Pierwsze takie wydarzenie w dziejach
Grupa astronautów przeprowadziła pierwszy w historii prywatnie finansowany spacer kosmiczny na orbicie. Po raz ostatni ludzie byli tak daleko w przestrzeni kosmicznej 50 lat temu podczas programu księżycowego Apollo.
Nauka -
Przełomowe odkrycie w odległych zakątkach Układu Słonecznego. „Coś nieoczekiwanego i ekscytującego”
Naukowcy odkryli, że Układ Słoneczny mógł uformować się ze znacznie większego dysku protogwiezdnego. – To przełomowe odkrycie ujawniające coś nieoczekiwanego, nowego i ekscytującego w odległych zakątkach Układu Słonecznego – skomentował...
Nauka -
Niepokój w NASA. Dziwne dźwięki w statku kosmicznym Starliner
Wysłany przez NASA statek kosmiczny Starliner konstrukcji Boeinga ma kolejne problemy. Zaczęło się od wycieków helu i problemów z napędem, teraz okazało się, że wydaje on również dziwne i niepokojące dźwięki, które zarejestrował jeden z...
Firmy i rynkiInnowacjeSmart CityŚwiatŻycie -
Duchowny, który burzy bariery między nauką a religią. Ks. Michał Heller: Bez religii trudno pytać o sens życia
Ks. prof. Michał Heller jako pierwszy Polak został laureatem katolickiego Nobla, czyli prestiżowej nagrody przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. „Nauka i religia bywają w konflikcie, ale nie są nań skazane....
Nauka śladami KopernikaNauka