Baza do symulacji misji kosmicznych przyjmie latem sześciu chętnych, którzy spędzą dwa tygodnie w warunkach księżycowych, lub zbliżonych do misji na Marsa. Obserwacją zajmą się przedstawiciele aż 17 różnych grup, między innymi eksperci z Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Zbadają oni reakcje "astronautów" na niecodzienne warunki, takie jak burze kosmiczne, spacery w skafandrach, czy dietę z owadów. Na pomysł całej operacji wpadła neurobiolog Agata Kołodziejczyk, pracująca dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Polak Potrafi
Obecnie na portalu crowdfundingowym Polak Potrafi zbierane są fundusze na realizację przedsięwzięcia. Potrzeba 60 tysięcy złotych. – Nie jesteśmy miliarderami jak Elon Musk, ale staramy się być podobnie skuteczni w naszych dość ryzykownych przedsięwzięciach. Jesteśmy pasjonatami kosmosu, nauczycielami z ideami. Chcemy inspirować młodych, umożliwić im zdobycie konkretnego doświadczenia, aby ułatwić im znalezienie pracy w sektorze kosmicznym – mówi dr Kołodziejczyk.
Będą kolejne misje?
Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, pierwsza misja wystartuje w połowie sierpnia. W zależności od sponsorów lub kolejnych zbiórek, będą możliwe kolejne tury badań. Wyniki obserwacji zostaną udostępnione w formie publikacji naukowych i popularnonaukowych. Więcej na ten temat można znaleźć w tekście Business Insider Polska.