– To jest dobre porozumienie dla Polski. Znalazły się w nim wszystkie postulaty, na których nam zależało. Przede wszystkim to, że specyfika gospodarek narodowych będzie ciągle brana pod uwagę – powiedziała premier Beata Szydło dziennikarzom przed podpisaniem porozumienia. Szydło zaznaczyła, że to dopiero pierwszy etap, bowiem wszystkie państwa muszą porozumienie ratyfikować. – Po podpisaniu trzeba wprowadzić te zapisy w życie. Tu jest jeszcze ważna kwestia, o której nie możemy zapominać, jeżeli chodzi o Polskę: kwestia lasów. To jest porozumienie, które spełnia nasze oczekiwania – dodała.
– Możemy dzisiaj powiedzieć, że wracamy do polityki klimatycznej, która z jednej strony ma chronić klimat, bo na tym wszystkim zależy i zdajemy sobie sprawę z tych wyzwań, a z drugiej strony jest to polityka bardzo rozsądna, która dla Polski jest gwarancją tego, że nie będziemy mieli w tej chwili dylematów, czy wdrażać politykę klimatyczną, która uderza w naszą gospodarkę” – podkreśliła.
Czytaj też:
Szydło w Nowym Jorku. KPRM rusza z kontem na Snapchacie
"Będziemy promowali działania, które chronią klimat"
Premier Szydło zaznaczyła, że “zgoda na zachowanie specyfiki gospodarek narodowych” nie oznacza, że Polska nie będzie zobowiązana do wprowadzania nowoczesnych technologii. – Zobowiązujemy się do tego, żeby chronić klimat, żeby prowadzić politykę rozsądną, racjonalną, ale my mówimy, że polityka klimatyczna ma być polityką, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom poszczególnych państw – mówiła szefowa rządu. – Będziemy na pewno promowali te wszystkie działania, które chronią klimat, przy zachowaniu specyfiki naszych gospodarek. Jeżeli mówimy o przemyśle wydobywczym, górnictwie, które budzi zawsze tutaj emocje, mówimy: tak chcemy rozwijać górnictwo w oparciu o nowoczesne technologie – powiedziała premier Beata Szydło.
Po podpisaniu porozumienia premier spotkała się z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-Moonem. Porozumienie Paryskie to efekt globalnego szczytu klimatycznego COP21, który odbył się w grudniu 2015 r. w Paryżu.
Galeria:Uroczystość podpisania Porozumienia Paryskiego z udziałem premier Szydło