– Kompromis powinien polegać na zaprzestaniu wojny hybrydowej z Trybunałem. Oczekiwałem tego, czego oczekuję od pół roku, czyli zaproszenia trzech wybitnych polskich prawników i przyjęcia od nich ślubowania, oraz publikacji wyroku z 9 marca i wszystkich kolejnych wyroków, które będą. To bardzo prosty kompromis – powiedział prezes TK Andrzej Rzepliński.
Przemówienie prezesa PiS
Jarosław Kaczyński 2 maja mówił na temat kryzysu konstytucyjnego w Polsce. – PiS stoi na stanowisku przestrzegania konstytucji w całości, a w szczególności jej jasnych i jednoznacznych przepisów. Chodzi i o konstytucję i ustawy, chodzi w tym wypadku o jedną ustawę, która ma bezpośrednie umocowanie w konstytucji w art. 197. TK nie może jej lekceważyć, nie ma takiego prawa. To stawianie się ponad konstytucją i na to się nie zgodzimy. To prezes TK odrzucił kompromis – przekonywał prezes PiS.
Czytaj też:
Kaczyński zapowiada kolejne spotkanie z opozycją ws. TK: Widzę szanse na kompromis
Projekt ustawy
W piątek 29 kwietnia na stronie internetowej Sejmu pojawiła się informacja, że posłowie PiS złożyli projekt nowej ustawy o Trybunale konstytucyjnym. Jest także drugi projekt - nowelizacji obowiązującej ustawy. Odpowiada za niego Polskie Stronnictwo Ludowe.
– To jest próba wyjścia z propozycją kompromisu przed następnym spotkaniem, na które pewnie zaprosi marszałek Sejmu liderów klubów, w tym klubów opozycyjnych. To będzie materiał, który będzie,jak rozumiem, przedmiotem dyskusji – powiedział przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Jak dodał, złożony projekt, jest "pomysłem klubowym". Już po marcowym spotkaniu z liderami opozycji prezes PiS zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni zostaną przedstawione propozycje rozwiązania sporu wokół TK.
Z projektem ustawy można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu.
Czytaj też:
PiS złożyło projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. "Próba kompromisu"