Rząd chce, aby ustawa weszła w życie jeszcze przed lipcowym szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Nowe prawo zakłada m.in. utworzenie specjalnego rejestru osób, które mogłyby szykować zamachy, a także nadanie specjalnych uprawnień oficerom ABW.
„Wątpliwości budzą zapisy, które mogłyby godzić nadmiernie w prywatność obywateli”
– Projekt ten ogranicza swobody obywatelskie oraz porządek demokratyczny, którego uchwalenie spowoduje chaos organizacyjny i decyzyjny. Prawda jest taka, że pielgrzymi odjadą, a ustawa zostanie. A podmiotami tej ustawy będą zwykli Polacy, mieszkańcy naszego kraju – mówił podczas debaty w komisji poseł PO Tomasz Szymański.
Anna Siarkowska z ruchu Kukiz'15 tłumaczyła, że projekt jest potrzebny, jednak „wymaga dalszych, bardzo szczegółowych prac w komisjach sejmowych”. – Wątpliwości budzą szczególnie zapisy, które mogłyby godzić nadmiernie w prywatność obywateli – oceniła.
„Świat nie jest tylko miejscem rajskiej spokojności”
– Możnaby powiedzieć „nareszcie ”albo nawet „w ostatniej chwili”. Nareszcie i w ostatniej chwili mamy projekt, który odpowiada na zagrożenia współczesnego świata, który nie jest tylko miejscem rajskiej spokojności, ale działają w nim też terroryści – ocenił poseł PiS Arkadiusz Czartoryski.
Co zakłada projekt ustawy?
Z projektu ustawy wynika, że najważniejszą rolę w walce z terroryzmem będzie odgrywać ABW. To właśnie szef Agencji ma koordynować działania wszystkich służb (w tym również wojska). Dodatkowo, ABW otrzyma dostęp online do kilkudziesięciu baz obywateli prowadzonych m.in. przez służby specjalne, mundurowe, celne i skarbowe.
Projekt ustawy przygotowany przez resort spraw wewnętrznych poszerza katalog miejsc zagrożonych atakami terrorystycznymi o miejsca kultu religijnego, centra handlowe oraz hotele. Ich właściciele będą musieli na żądanie przekazać ABW plany budynków. Jeśli projekt ustawy zostanie wprowadzony, wówczas służby otrzymają uprawnienie do zastosowania tzw. strzału snajperskiego, czyli zabicia terrorysty w trakcie akcji, jeśli miałoby to zapobiec zamachowi.
Nowe sankcje za działania terrorystyczne
Zgodnie z nowym prawem, podejrzewany o terroryzm będzie mógł być zatrzymany nawet na 14 dni. Obecne prawo zezwala na przeprowadzanie rewizji w nocy wyłącznie w przypadkach niecierpiących zwłoki. Według projektu ustawy będą one mogły być prowadzone całodobowo. Zatrzymanemu będzie można postawić zarzuty tylko na podstawie informacji zgromadzonych w trakcie czynności operacyjno-rozpoznawczych.
Projekt zakłada także wprowadzenie kary pozbawienia wolności do trzech lat za udział w szkoleniu terrorystycznym, a za przekroczenie granicy w celu terrorystycznym od 3 miesięcy do 5 lat. Zwolnione z kary będą osoby, które odstąpią od aktu terroru, lub pomagania w nim, jeśli poinformują o tym wymiar sprawiedliwości.
Obowiązek rejestrowania kart pre-paid
Jeden z zapisów ustawy dotyczy sprzedaży kart telefonicznych pre-paid. W przypadku chęci zakupu konieczne będzie wylegitymowanie się. Dodatkowo, jeśli użytkownik telefonu już taką kartę posiada, będzie musiał dostarczyć operatorom swoje dane. Jeśli tego nie zrobi, jego telefon zostanie wyłączony.