Szefowa polskiego rządu będzie uczestniczyć w w spotkaniu szefów państw i rządów oraz w ceremonii otwarcia Światowego Szczytu Humanitarnego. Planowane jest także spotkanie premier z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych realizujących projekty humanitarne.
– Będziemy realizować projekty dotyczące infrastruktury, edukacji, więc ta pomoc z naszej strony będzie dwukrotnie większa finansowo, niż była w roku poprzednim – mówiła polska premier w rozmowie z dziennikarzami przed rozpoczęciem części oficjalnej. Beata Szydło przypomniała też, że Polska wraz z Niemcami wspólnie realizuje wspólny projekt humanitarny, o którym była mowa podczas spotkania w Berlinie w lutym tego roku. – Mogę dzisiaj powiedzieć, ze jesteśmy już na bardzo zaawansowanym etapie przygotowania tego projektu – zdradziła premier Szydło.
Historyczne spotkanie
W obliczu gwałtownie narastających kryzysów humanitarnych na świecie oraz w odpowiedzi na wyzwania, przed którymi staje system międzynarodowej pomocy humanitarnej, Sekretarz Generalny ONZ zwołał pierwszy w historii Światowy Szczyt Humanitarny. Celem Szczytu będzie potwierdzenie międzynarodowej solidarności z ofiarami konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych oraz podjęcie działań zmierzających do wzmocnienia mechanizmów międzynarodowego systemu pomocy humanitarnej.
Szczyt, oprócz szefów państw i rządów oraz reprezentantów niższego szczebla, zgromadzi przedstawicieli międzynarodowej społeczności humanitarnej, wyspecjalizowanych organizacji międzynarodowych, środowiska pozarządowego, naukowego oraz sektora prywatnego. Celem zaplanowanych spotkań jest znalezienie skutecznych rozwiązań problemów związanych z bezprecedensowo wysoką liczbą osób dotkniętych skutkami konfliktów zbrojnych oraz katastrof naturalnych.