"Dziennik Gazeta Prawna" powołuje się na rozmowę z osobą zbliżoną do rządu, która zwróciła się w lutym ubiegłego roku do KE z prośbą o udostępnienie ekspertyz na postawie których w styczniu podjęta została decyzja odnośnie dalszych działań dotyczących Polski. Celem było ustalenie, czy komisarze prosili ekspertów i prawników o dokonanie analiz sporu i nakreślenie tła towarzyszącego mu.
Redakcja "Dziennika Gazety Prawnej" dysponuje oficjalną korespondencją, która prowadzona była od 16 lutego do 23 maja. Jak wynika z informacji zawartych w artykule na ten temat, początkowo unijni urzędnicy zasłaniali się tajnością tych ekspertyz, a w końcu przyznali, że w zasadzie takie dokumenty nie istniały, a decyzja została podjęta na podstawie ogólnodostępnych informacji i komentarzy.
Procedura wobec Polski
Przypomnijmy, w związku z kryzysem konstytucyjnym w Polsce oraz wszczętą przez Komisję Europejską procedurą oceniającą Polskę odwiedził wiceszef KE Frans Timmersmans. Polityk po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych zaznaczył, że odwiedził Warszawę w ramach dialogu, który jest prowadzony z Polską odnośnie ochrony praworządności. W tej samej sprawie w Polsce przebywał przewodniczący Rady Europy Thorbjoern Jagland.
Rezolucja i dalsze działania PiS
Od tego czasu Sejm wybrał nowego sędziego TK większością głosów posłów PiS oraz kilku przedstawicieli ugrupowania Kukiz'15. Wcześniej została przyjęta krytyczna wobec polskich władz rezolucja Parlamentu Europejskiego.
Komisja Europejska zmienia decyzję....
Przypomnijmy, 18 maja przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali, że 23 maja wydana zostanie opinia o praworządności w Polsce, co byłoby kolejnym etapem procedury kontroli przestrzegania zasad państwa prawa w państwie członkowskim. Nie doszło jednak do tego, a rzecznik Komisji Margaritis Schinas w dniu, w którym ogłoszona miała zostać opinia poinformował jedynie o trwającym dialogu między stronami i nie chciał spekulować na temat ewentualnej daty. Korespondentka RMF FM ustaliła jednak, że opinia ma zostać przyjęta 25 maja podczas posiedzenia Komisji. Po przyjęciu opinii, KE ma prawo wydać zalecenia dla danego państwa. Może ono zostać poproszone o rozwiązanie problemów we wskazanym terminie oraz poinformowanie o działaniach podjętych w tym celu. Kolejnym etapem jest monitorowanie wykonania zaleceń. Jeżeli dane państwo nie wywiązuje się z zobowiązań, mogą na nie zostać nałożone sankcje z artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej.
...a Timmermans ponownie odwiedza Polskę
We wtorek 24 maja na zaproszenie premier Beaty Szydło do Warszawy przyjechał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. – W pełni zgadzam się z premier, która powiedziała, że to polski problem, którego rozwiązanie należy wypracować w Polsce – powiedział po spotkaniu z szefową rządu dotyczącym kryzysu wokół TK i działań zmierzających do jego przezwycieżenia.
Czytaj też:
Po spotkaniu Timmermans-Szydło ws.TK. "To polski problem i w Polsce go trzeba rozwiązać"
Więcej informacji na temat "brukselskiego blefu" na stronie "Dziennika Gazety Prawnej":