– Nasza rozmowa potwierdziła, że w Polsce, podobnie jak w krajach bałtyckich, stacjonowac będą rotacyjnie cztery batalionowe grupy bojowe, które stanowić będą istotny element wysuniętej, trwałej obecności NATO na Wschodzie. Rozmawialiśmy także o stałych składach uzbrojenia, które mogą być rozmieszczone w Polsce, co dla nas jest niesłychanie istotne i umacnia nasze poczucie bezpieczeństwa i efektywne bezpieczeństwo wschodniej flanki – powiedział Macierewicz.
Szef resortu zapewnił, że decyzja w sprawie wysłania czterech grup bojowych na wschodnią flankę została podjęta, a obecnie trwają rozmowy na temat m.in. miejsc stacjonowania tych zgrupowań.
Słowa Macierewicza to potwierdzenie zapewnień Stoltenberga o tym, że NATO „zwiększa wysuniętą obecność na Wschodzie”. – Podejmujemy działania, takie jak rotacyjne stacjonowanie wielonarodowych sił i podejmujemy działania dotyczące wyprzedzającego składowania sprzętu. Również w Polsce, dzięki czemu nasz Sojusz pokazuje swoją siłę i solidarność – mówił Stoltenberg.
Sekretarz generalny NATO poinformował również o działaniach organizacji skierowanych na zwiększenie bezpieczeństwa poza granicami Sojuszu. Jak wskazał, „jeśli państwa (którym NATO pomaga w budowie instytucji obronnych – red.) są bardziej stabilne, to NATO będzie bezpieczniejsze”.
Macierewicz przyznał, że podczas spotkania dyskutowano o zobowiązań wobec partnerów NATO, takich jak Ukraina czy Gruzja oraz rozwiązywaniu problemów na południowej flance Sojuszu. Szef MON ocenił, że „ szczyt NATO w Warszawie będzie miał przełomowe i historyczne znaczenie”. Także sekretarz generalny Sojuszu ocenił, iż szczyt w Warszawie „odbędzie się w krytycznym momencie”, ponieważ przed organizacją stoją wyzwania najpoważniejsze od zakończenia zimnej wojny.
- Nasze bezpieczeństwo nie może być brane za dane raz zawsze i ten fakt jest rozumiany w Polsce – wskazał Stoltenberg. – Widzimy coraz bardziej asertywną Rosję, która zastrasza swoich sąsiadów i zmienia granice siłą, a także coraz większe niepokoje i ekstremizm w Afryce Północnej i na bliskim wschodzie. Widzimy także wyzwania, które nie widzą żadnych granic takie jak terroryzm, ataki cybernetyczne. NATO odpowiada na te wyzwania – dodał.