Przedstawiciel dowództwa manewrów poinformował, że do wypadku doszło kiedy amerykańska cysterna włączała się do ruchu. Wtedy wjechać miało w nią auto osobowe, które jechało już autostradą. Samochód został doszczętnie zniszczony, zginął jego pasażer, a kierowca jest ciężko ranny.
Żołnierze amerykańscy nie odnieśli żadnych obrażeń. Na miejscu pracuje prokuratura, która ustali, czy dochodzenie prowadzić będzie policja, czy Żandarmeria Wojskowa.
Największe takie manewry
"Anakonda-16" to największe od roku 1989 manewry wojskowe w naszym kraju. W ćwiczeniach wezmą udział żołnierze z kilkunastu państw NATO oraz kilku państw sojuszniczych, zrzeszonych w programie Partnerstwo dla Pokoju. Łączna liczba żołnierzy ma sięgnąć 31 tys.
"Jest to ćwiczenie ukierunkowane na rozwój zdolności do dowodzenia połączoną operacją obronną we współpracy z koalicją międzynarodową oraz układem pozamilitarnym. Będzie to także sprawdzenie skuteczności przyjętych rozwiązań w zakresie realizacji zadań państwa gospodarza" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Obrony Narodowej. Według scenariusza manewrów, w ćwiczeniach będą mogły wziąć udział także jednostki polskiej obrony terytorialnej.
Na czym będzie polegać Anakonda-16?
W ramach ćwiczenia ANAKONDA–16 Żandarmeria Wojskowa realizuje międzynarodowe ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. SHARP LYNX–16, którego uczestnikiem jest Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO.
Batalion tworzą żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz policji wojskowych (Military Police – MP) z Czech, Słowacji i Chorwacji. W ćwiczeniu uczestniczyć będą również żołnierze MP sił zbrojnych USA.
Celem działania Żandarmerii Wojskowej będzie przygotowanie pododdziałów MP do zabezpieczenia prewencyjnego i ochronnego przedsięwzięć związanych z ćwiczeniem Anakonda–16 oraz późniejsza realizacja tych działań. Zadania wielonarodowych pododdziałów MP ukierunkowane będą na ochronę życia i zdrowia uczestników ćwiczenia, a także zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, również w miejscach publicznych, gdzie będą przebywali ćwiczący żołnierze.
Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO (NATO MNMPBAT) jest wielonarodową jednostką policji wojskowej przygotowaną do funkcjonowania w strukturze dowodzenia NATO. Batalion został sformowany w 2007 roku. Państwem wiodącym w tym przedsięwzięciu jest Polska, a państwami uczestniczącymi są Chorwacja, Czechy oraz Słowacja. Dowódcą batalionu jest ppłk Mateusz Dadał z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.
Zadaniem NATO MNMPBAT w sojuszniczych operacjach jest wsparcie dowódcy sił NATO w utrzymaniu porządku i dyscypliny wśród wojsk własnych, przeciwdziałanie aktom przestępczym i terrorystycznym, również poprzez współdziałanie z lokalną policją i innymi strukturami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo oraz tworzenie wspólnie z innymi pododdziałami bezpiecznych warunków do prowadzenia działań i stabilizacji.