Decyzję tę podjęła konferencja przewodniczących europarlamentu. Większość frakcji chce wrócić do dyskusji o Polsce w lipcu. Przeciwko wypowiedziała się frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy Prawo i Sprawiedliwość. Ostateczny porządek obrad poznamy dopiero na tydzień przed sesją plenarną PE.
Rezolucja dotyczyć miałaby sytuacji wokół TK i wszczętej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Niepokój części deputowanych budzi także ustawa o policji i kwestia mediów publicznych.
Rezolucja PE ws. Polski
W środę, 14 kwietnia Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą sytuacji w Polsce, w której eurodeputowani wyrażają zaniepokojenie kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Rezolucję w głosowaniu poparło 513 europosłów, m.in. z formacji chadeków, zielonych, socjalistów, zielonych, liberałów i komunistów. Odrzucone zostały poprawki, zgłoszone przez frakcję lewicową, która chciała włączenia do dokumentu zapisów dotyczących m.in. aborcji, ustawy o radiofonii i telewizji, prokuraturze, policji, czy zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej.
Czytaj też:
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski