– Klub PiS poprze dalsze prace nad wszystkimi projektami w sprawie Trybunału Konstytucyjnego: zarówno nad projektem swego autorstwa oraz nad obywatelskim projektem KOD, jak i propozycją nowelizacji zgłoszoną przez PSL – zadeklarował poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski.
– Dobrze, że istnieje zgoda wykraczająca poza jedno środowisko polityczne, dotycząca konieczności dokonania zmian przepisów regulujących funkcjonowanie TK. Istnieje także zgoda, że zmiany takie muszą być zgodne z konstytucją, bazować na dialogu społecznym i mieć charakter kompromisowy – powiedział.
"Salomonowy" projekt
Poseł przyznał, że jego klub dostrzegł "konstruktywną wartość" części rozwiązań zaproponowanych w projektach zgłoszonych przez Komitet Obrony Demokracji oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.
W dyplomatycznym stylu wypowiadał się o propozycjach KOD i PSL. Pomysł Ludowców nazwał "ciekawym", a rozwiązania proponowane przez Komitet określił jako "godne rozważenia". Na koniec zaznaczył jednak, że to projekt nowelizacji ustawy o TK zgłoszony przez jego ugrupowanie jest tym "salomonowym".
Czytaj też:
Sejm rozpatruje trzy projekty dotyczące Trybunału Konstytucyjnego: autorstwa PiS, PSL i KOD
Orzeczenie TK
Przypomnijmy, 9 marca Trybunał Konstytucyjny uznał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu TK z dnia 22 grudnia 2015 roku za całkowicie sprzeczną z konstytucją oraz z zasadą poprawnej legislacji. W odpowiedzi rzecznik rządu nazwał wyrok „komunikatem”, który nie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. W podobnym tonie wypowiadał się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Z kolei konstytucjonaliści przyznali, że mamy do czynienia z wyrokiem, a do tego wyrokiem historycznym, który zawiera w sobie kilka rozwiązań zastosowanych po raz pierwszy w historii.