Autorzy raportu zwrócili uwagę na to, że „podpisany 25 lat temu traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy unormował wiele obszarów kooperacji i zapoczątkował prawdziwą, historyczną zmianę w stosunkach Polski i Niemiec”. – Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech respondentom zadano dokładnie te same pytania. Od 2010 roku, odkąd przeprowadzane są badania, kwestionariusze wyglądają dokładnie tak samo. Poza tym, zarówno Polacy, jak i Niemcy odpowiedzieli na te same pytania – tłumaczą autorzy raportu.
„Niemcy stali się ulubionymi partnerami Polaków”
"FAZ" twierdzi, że „po upadku komunizmu w Polsce, rozwój był naznaczony przez to, że Niemcy zaczęli poważnie traktować swoich wschodnich sąsiadów m.i.n w dziedzinie współpracy gospodarczej”. Ponadto, zdaniem niemieckich dziennikarzy „Niemcy stali się ulubionymi partnerami Polaków, wyprzedzając nawet hołubionych od wielu lat Amerykanów”. Według "FAZ" sytuacja obecnie uległa zmianie, ponieważ „mimo tego, iż Polacy z trudnością, ale jednak nabrali do Niemiec nowego zaufania, to Niemcy odwracają się od Polaków”.
„Niemcy przestali być dla Polaków tymi, kim byli kiedyś”
"FAZ" powołał się wyniki tegorocznego Barometru, z których wynika, że „wzajemne postrzeganie się społeczeństw znacznie się od siebie różni”. Według 67 proc. Polaków relacje z Niemcami są dobre lub bardzo dobre. Zmiana od ubiegłego roku wynosi jedynie 1 proc. Z kolei w przypadku Niemców tylko 43 procent twierdzi, że stosunki są Polską są dobre. Jest to najgorszy wynik od 2000 roku.
FAZ zauważył, że „w jednym punkcie Niemcy przestali być dla Polaków tymi, kim byli kiedyś”. Zdaniem dziennika, chodzi o to, że „po skandalach wokół Volkswagena i budową berlińskiego lotniska coraz mniej ludzi nad Wisłą uważa, że Niemców cechuje dobra organizacja pracy”.