Krupniok jest rodzajem kaszanki. Jego nazwa wzięła się od słowa "krupa", oznaczającego jęczmienną kaszę perłową. Samo pojęcie „krupniok” jest definiowane m.in. jako kiszka zrobiona z kaszy i krwi, przeznaczona do gotowania lub smażenia. Pierwsze wzmianki o tym tradycyjnym śląskim produkcie pochodzą z XVIII wieku, jednak prawdziwą popularność krupniok zyskał dopiero w latach 30. XX wieku. Wówczas to trafił do codziennego spożycia.
O specjalną unijną ochronę starali się od kilku lat rzeźnicy i wędliniarze, przy wsparciu władz województwa śląskiego i opolskiego. W 2012 zainaugurowało działalność Stowarzyszenie "Krupnioki Śląskie", które stworzyło jednolitą recepturę wytwarzania krupnioku. Wniosek o wpisanie krupnioków śląskich na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych został w lutym opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i zaakceptowany przez KE wobec braku zastrzeżeń. Już w 2014 roku krupniok został wpisany na listę produktów tradycyjnych.
UE stawia przed producentami, którzy starają się o specjalną ochronę swojego wyrobu szereg wymagań. Jednym z nich jest to, by co najmniej jeden etap procesu produkcyjnego odbywał się na obszarze, do którego nawiązuje nazwa. Niezbędne jest również wykazanie związku między produktem, a regionem pochodzenia. W zamian producenci otrzymują specjalną ochronę nazwy swojego wyrobu.