W oświadczeniu Naczelnej Rady Adwokackiej wydanym we wtorek stwierdzono, że zatwierdzenie rozwiązań, które są zawarte w projekcie ustawy nie stwarza podstaw do zakończenia konfliktu politycznego. Mogą także „wywoływać wątpliwości z perspektywy efektywnej ochrony konstytucyjnych praw i wolności jednostki, będących fundamentami demokratycznego państwa prawnego".
NRA dodała, że projekt został oceniony negatywnie przez środowiska prawnicze oraz organizacje pozarządowe. „Poprawki przyjęte w toku prac w nadzwyczajnej podkomisji i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w dniu 29 czerwca 2016 r. jedynie pogłębiają obawy o niezgodności projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z ustawą zasadniczą”.
Adwokaci przypominają również, że proces stanowienia prawa powinien uwzględniać przeprowadzenie transparentnych i szerokich konsultacji z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i podmiotami powołanymi z mocy ustawy do ochrony praworządności, praw i wolności człowieka.
"Mając na uwadze fakt, że Trybunał Konstytucyjny jest jednym z gwarantów przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela, a także zasadę zgodności powszechnie obowiązującego w Polsce prawa z Konstytucją i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, wyrażamy przekonanie, że akty prawne dotyczące Trybunały Konstytucyjnego powinny zawierać normy przemyślane, racjonalne i zgodne z Konstytucją RP" - podkreślono.