Posłanka zaznaczyła, do Torunia licznie przybyli politycy, inni oficjalni goście oraz 15 tys. wiernych. Z relacji mediów, na które powołała się Scheuring-Wielgus wynikało, że uczestnikom uroczystości wojsko serwowało m.in. darmową grochówkę w ilości ok. siedmiu tysięcy porcji. Właśnie ta kwestia skupiła na sobie szczególną uwagę posłanki, która zadała ministerstwu obrony narodowej szereg pytań.
Scheuring-Wielgus chciała wiedzieć m.in. czy wojsko przygotowywało posiłek (grochówkę) na uroczystości konsekracji kościoła w Toruniu, jaka była podstawa prawna przygotowania tego posiłku oraz kto podjął decyzję w tej sprawie. Posłanka dociekała też, czy to przedsięwzięcie było ujęte w planie współpracy organizacji pozarządowych z MON. Scheuring-Wielgus zainteresowały także koszty przygotowania posiłku oraz to, jaka instytucja je pokryła, a także czy do wykonania tego zadania został użyty sprzęt wojskowy.
Na interpelację odpowiedział Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON. Przyznał on, że 19 maja wojsko przygotowało i wydało odpłatny posiłek celem zabezpieczenia uroczystości konsekracji kościoła w Toruniu. Zgodę na realizację ww. przedsięwzięcia udzielił Minister Obrony Narodowej. Wytłumaczył, że zadanie nie było ujęte w planie współpracy organizacji pozarządowych z Ministrem Obrony Narodowej.
Koszt produktów ok. 17 500 złotych (2,50 zł za porcję – posiłek) poniósł organizator uroczystości Fundacja Lux Veritatis z siedzibą w Warszawie. Przedsięwzięcie związane z przygotowaniem oraz wydaniem posiłku realizowała 1 Pomorska Brygada Logistyczna z Bydgoszczy. Kownacki wyjaśnił, że sprzęt wojskowy użyty do wykonania tego zadania nie był sprzętem zapasu wojennego.