Spotkanie unijnych komisarzy odbyło się w ramach prowadzonej wobec Polski tzw. procedury kontroli praworządności. 20 lipca miała odbyć się ocena ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą tego dnia zajmował się Senat.
Według informacji Polskiego Radia, Frans Timmermans przedstawił Komisji Europejskiej jedynie informacje dotyczące prób rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Nie odbyła się dyskusja na ten temat – poinformowało Polskie Radio na swojej stronie internetowej.
Komisja Europejska po tym spotkaniu nie podjęła też dalszych kroków w ramach wcześniej wspomnianej procedury kontroli praworządności, którą rozpoczęto przeciwko Polsce w połowie stycznia 2016 roku.
Ustawa przeszła przez Sejm
Sejm przyjął w czwartek projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Za było 238 posłów, przeciw 173. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu, za przyjęciem projektu zagłosowało 233 parlamentarzystów PiS, 2 posłów niezrzeszonych i 3 posłów z koła Wolni i Solidarni.
Przeciw zagłosowało 128 posłów PO, 1 z Kukiz'15, 30 z .Nowoczesnej i 14 z PSL. 35 posłów Kukiz'15 nie głosowało. Ustawą 20 lipca zajął się Senat.
Wśród zmian, jakie wprowadza nowa ustawa o TK, jest m.in. założenie, że pełen skład Trybunału Konstytucyjnego to co najmniej 11 sędziów. Pełny skład TK ma orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości, ma także badać prawo prezydenckiego weta do ustaw czy spory kompetencyjne między organami państwa.
Czytaj też:
Nowa ustawa o TK przyjęta z poprawkami przez senackie komisje