18 lipca Rewident Krajowego Biura Wyborczego wskazał, że .Nowoczesna w sposób niezgodny z przepisami miała przelać około 2 milionów złotych z pominięciem funduszu wyborczego partii bezpośrednio na konto należące do komitetu wyborczego. Odrzucenie sprawozdania finansowego z kampanii wyborczej przez PKW oznacza utratę do 75 proc. dotacji, którą partię miały uzyskać za kampanię wyborczą i do 75 proc. subwencji wypłacanej co roku z budżetu państwa, co w przypadku .Nowoczesnej oznacza kwotę rzędu 6,2 mln złotych. Jeżeli Sąd Najwyższych przychyli się on do decyzji PKW, partia może stracić 6 milionów złotych z dotacji na zwrot kosztów kampanii. O kolejne 6 milionów złotych może zostać pomniejszona roczna subwencja.
W wydanym po ogłoszeniu decyzji PKW oświadczeniu .Nowoczesna odniosła się do uchwały w sprawie odrzucenia jej sprawozdania finansowego. Partia zaznaczyła, że "nie może się zgodzić ze stanowiskiem Komisji z uwagi na brak podstaw do odrzucenia złożonego sprawozdania finansowego".
Jak wyjaśnił klub, w trakcie weryfikacji sprawozdania .Nowoczesna składała stosowne wyjaśnienia i opinie prawne, pomimo których PKW wydała niekorzystne orzeczenie. Zdaniem Nowoczesnej postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej godzi w jedną z fundamentalnych zasad porządku prawnego - w zasadę proporcjonalności, bowiem sankcja odrzucenia sprawozdania finansowego jest niewspółmiernie wysoka do uchybienia, które miało miejsce". Partia Ryszarda Petru zapewniała, że "w trakcie całej kampanii wyborczej kierowała się (...) zasadami przejrzystości i transparentności". "Naruszenie, którego dopuściła się Partia, stanowi w istocie jedynie omyłkę i winno zostać zakwalifikowane jako uchybienie".
Czytaj też:
PKW odrzuca sprawozdanie, Nowoczesna tłumaczy się "omyłką"