– Robienie na dwa dni przed obchodami Powstania Warszawskiego kolejnego spotkania sądu czy wyznaczanie tak szybkich przez sąd terminów, nie wydaje mi się zgrabnym posunięciem. Nawet jeżeli były przesłanki do tego procesu, tę sprawę można było odsunąć w czasie i nie powodować takiego bólu u samych powstańców – mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Oni znają generała, on od wielu lat był dla nich takim najstarszym stopniem powstańcem. Oni go szanowali, niezależnie od tego, że wielu z nich różniło się w poglądach politycznych to wszyscy go szanowali i przeżywają tę sprawę z sądem. Uważają, że sąd nie może tak surowo traktować i wyznaczać tak szybkich terminów – dodał.
Ołdakowski nie nie chciał komentować kwestii prawnych, jednak przyznał, że ta sprawa powinna być procedowana inaczej.
"Sprawa jest w sądzie"
Andrzej Duda w sobotę (30 lipca) na antenie TVN24 odniósł się do procesu lustracyjnego generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. – Sprawa jest w sądzie i to sąd będzie podejmował odpowiednie decyzje. Natomiast apel powstańców trzeba uszanować – powiedział. Prezydent w sobotę spotkał się z kombatantami w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wiceprezes Związku Powstańców Zbigniew Galperyn bronił generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. – Podtrzymywanie kontaktów z UB, odbywało się na rozkaz przełożonych gen. Ścibor-Rylskiego. Celem było pozyskiwanie informacji. Niestety nie żyje już nikt, kto by poświadczył że generał otrzymał takie polecenie – podkreślił.
W czwartek Sąd Okręgowy Warszawa-Praga rozpatrzył wniosek obrony - powołani zostaną biegli neurolog i geriatra. Zadaniem lekarzy będzie ustalenie, czy stan fizyczny i umysłowy gen. Ścibora-Rylskiego oraz jego podeszły wiek pozwalają na udział w procesie. Jeżeli opinie okażą się negatywne, będzie stanowiło to podstawę do decyzji sądu o zawieszeniu postępowania.
Obrońca generała mec. Przemysław Rosati stwierdził, że jego klient chciałby wziąć udział w procesie, jednak uniemożliwia to jego stan zdrowia. Z tego też powodu Ścibor-Rylski ma być nieobecny na obchodach kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski jest prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich i najstarszym stopniem żyjącym powstańcem. Brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 r., a w trakcie wojny był zaangażowany w akowską konspirację, walczył również w Powstaniu Warszawskim, za co został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go również Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Gen. Ścibor-Rylski podlega lustracji jako członek kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Sprawa dotyczy oświadczenia lustracyjnego z 2007 roku.