Kardynał Macharski zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność. Stan duchownego lekarze określali jako bardzo ciężki. O śmierci duchownego poinformowali przedstawiciele Archidiecezji Krakowskiej.
W czwartek 28 lipca kardynała odwiedził papież Franciszek, który postanowił zmienić harmonogram swojej wizyty w Polsce, aby udać się do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. – Papież pomodlił się i pobłogosławił kardynała. Podziękował także całemu zespołowi. To była prywatna wizyta. Papież był wzruszony i przejęty – powiedział prof. Wojciech Nowak.
Czytaj też:Franciszek zmienił plany i udał się do szpitala. Odwiedził kardynała Macharskiego
Kim był kardynał Macharski?
Kardynał Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 w Krakowie. W latach 1979-2005 sprawował funkcję arcybiskupa metropolity krakowskiego. Archidiecezją Krakowską kierował przez blisko 27 lat - do czerwca 2005 roku. W latach 1979-1994 był także wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. W 1978 roku został mianowany przez papieża Jana Pawła II swoim następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego. Święcenia biskupie otrzymał w 1979 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich Jan Paweł II.
Za działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego w 2000 r. otrzymał Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą przyznany przez prezydenta Niemiec Johannesa Raua, a za wieloletnią działalność na rzecz współpracy polsko-francuskiej w 2007 r. Order Oficera Legii Honorowej.
W związku z ukończeniem 75 lat w 2002 roku zgodnie duchowny oddał się do dyspozycji papieża. Jan Paweł II zlecił mu dalsze pełnienie urzędu arcybiskupa krakowskiego, natomiast w 2005 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację. Kardynał Macharski przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.